Решението на американския президент Доналд Тръмп да налага мита може и да е променило пазарните настроения, свързани с неговите криптообещания, което доведе до силен спад в цените на биткойна и другите водещи криптовалути през последните 24 часа, пише Шауря Малва в материал за CoinDesk.
Според трейдърите обаче "кървавата баня" от понеделник може да се окаже възможност за евтини покупки по няколко причини, идващи от евентуалното разрастване на подкрепените с долари стейбълкойни и тяхното търсене.
Положителен залог има върху стейбълкойните, коментира Питър Чун от Presto Research за CoinDesk.
„Министърът на финансите Скот Бесент наскоро отбеляза, че Тръмп предпочита митата пред санкциите като дипломатически инструмент, тъй като вторите отблъскват държавите от долара, отслабвайки финансовата хегемония на САЩ. Ако случаят е такъв, Тръмп вероятно ще даде приоритет на законопроекта за стейбълкойни в Конгреса, тъй като той ще подобри функционалността на долара, засилвайки глобалното му господство“, каза още Чунг.
Винсент Лиу, главен инвестиционен директор в Kronos Research, е на сходно мнение.
„С продължаващите опасения относно ескалирането на митата и нестабилността на валутата – илюстрирани от поевтиняването на канадския долар спрямо щатския долар след въвеждането на митата – стейбълкойните, обвързани с основните фиатни валути, може да видят ускорено приемане“, каза Лиу.
„Като хеджиране срещу икономическата несигурност, те рационализират глобалните трансакции, премахват пречките за конвертиране на валута и осигуряват безпроблемен вход към криптосектора. В дългосрочен план повишеното приемане на стейбълкойни може да подобри ликвидността, да привлече институционален капитал и да стимулира регулаторната яснота. Тази еволюция може да позиционира стейбълкойните като крайъгълен камък на криптоикономиката, укрепвайки стабилността на пазара и подхранвайки устойчивия растеж“, добави Лиу.
Отлив на капитал в размер на 2,2 млрд. долара от криптофючърси от неделя може също да осигури основата за краткосрочен отдих. Завишените ликвидации често могат да са сигнал за пренапрегнат пазар и да показват края на корекцията на цените, което прави момента благоприятен за покупка след рязък спад.
Какво се случи?
Тръмп наложи мита от 25% върху стоки от Канада и Мексико и 10% върху вноса от Китай през уикенда. Така изглежда започна търговска война: Канада отговори с мито от 25% върху стоки от САЩ на стойност 106 млрд. долара, а Мексико се очаква да приложи подобни мерки.
Доходността по двугодишните американски държавни ценни книжа се увеличи, докато доходността по 10-годишните се понижи, което показва опасения относно краткосрочната инфлация. Разпродажби имаше на азиатските пазари в понеделник, цената на златото спадна, петролът поскъпна, а криптопазарът се срина.
Тръмп също готви мита и върху стоки, внасяни от Европейския съюз, което може да стане „доста скоро“, посочва BBC. ЕС каза, че ще действа като колектив и ще „отговори твърдо“, ако и когато се появят мита, което показва готовността за ответни мерки.
Основната идея на митата е да направят вноса по-скъп, като по този начин насърчават местното производство и намаляват зависимостта от чуждестранни стоки. Това е част от по-широка стратегия за използване на търговската политика за постигане на по-добри условия за САЩ в международните търговски преговори.
Митата обаче увеличават цената на стоките, изнасяни за САЩ, което може да навреди на икономиките на тези страни, като намали търсенето на техните продукти. Ако една страна наложи мита, други могат да отговорят със свои собствени, което води до цикъл от ескалиращи търговски бариери.
Липсата на предстоящи катализатори може да означава, че криптопазарите са в период на затишие, като изключение може да има за силен, изолиран катализатор, който директно да доведе до поскъпването на биткойна.
„Настроенията станаха отрицателни и няма много надежда, че нещата могат да се обърнат, с изключение на възможно създаване на стратегически биткойн резерв и повече регулаторна подкрепа от правителството“, коментира Ник Рък, директор на LVRG Research, за CoinDesk.