IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Изчислителната мощ на биткойна може да стигне нов ключов праг много преди разполовяването

Средният хашрейт може да стигне 1 зетахаш за секунда до 2027 г. дори и при сравнително слабо увеличение от около 20% на година

14:09 | 06.01.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Хашрейтът на биткойна – изчислителната енергия, необходима за обработването на един блок в системата proof-of-work, е напът да стигне 1 зетахаш за секунда преди следващото разполовяване, което е след около три години и половина, съобщава CoinDesk. Това поставя копачите под натиск да си осигурят по-евтина електроенергия и по-ефективно оборудване.

Средният хашрейт може да стигне това ниво, равняващо се на 1000 екзахаша за секунда (EH/s), до 2027 г. дори и при сравнително слабо увеличение от около 20% на година. Системата има среден ръст от 65% на година от 2020 г. и в момента е около 787 EH/s на основа на 7-дневната пълзяща средна, показват данни на Glassnode.

Хашрейтът е ключова част от изчисляването на рентабилността на биткойн миньорите. Колкото по-голям е хашрейтът, толкова по-големи са енергийните разходи, заради което е важно за копачите да оптимизират операциите си. Той също така има отношение и към сигурността на мрежата, която се е увеличила с 56% през последната година.

Темпът на растеж на хашрейта се е ускорил през втората половина на 2024 г., след като през април бе т. нар. разполовяване – част от работата на блокчейна на биткойна, при което възнаграждението за миньорите за извършена единица работа намалява наполовина. Това накара някои фирми в сектора да се обърнат към развиващия се сегмент на изкуствения интелект (AI) или да продават биткойни, за да поддържат дейността си.

При 1ZH/s миньорите ще трябва да търсят нови начини за стабилизиране на разходите.

Не е изключено прагът от един зетахаш в секунда вече да е достигнат при отделен блок, но данните на база единичен блок са неточни заради естеството на самия процес на копаене и други ефекти. Стандартът е да се вземат данните от поне 7-дневна пълзяща средна.

Не расте само хашрейта, но и трудността на копаене на блок. От октомври насам блокчейнът на биткойна е записал седем последователни корекции в посока нагоре на трудността, която в момента се намира на равнище от 109,78 трлн. (Т). Трудността се коригира на всеки 2016 блока. Последният път, когато системата отчете седем последователни положителни корекции, бе след като Китай забрани копаенето през 2021 г. и тогава хашрейтът спадна с 50%.

Този път трудността и хашрейтът се движат в синхрон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:09 | 06.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още

Коментари

Финанси виж още