IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

2024 г. завихри перфектната буря за биткойна

Борсово търгуваните фондове, Доналд Тръмп, институционалният интерес бяха само част от причините за новоотприщената мания по криптовалутите. Увеличиха се обаче и очакванията

16:41 | 02.01.25 г.
Снимка: Angel Garcia/Bloomberg
Снимка: Angel Garcia/Bloomberg

Какво ни чака през 2025 г.?

Американският политически живот се очертава да бъде сред водещите фактори за движението на цената на биткойна и през тази година, отразявайки се най-вече под формата на регулации. Веселин Георгиев също очаква това да има важна роля в траекторията на криптоактивите в обозримото бъдеще.

„Очаквам да видя развитие в много аспекти, които да надградят и консолидират ръста от тази година. Крипторегулациите се засилват и очакваме да се засилват през 2025 г. Виждаме, че в САЩ се подготвят сериозни регулаторни промени и вярваме, че други държави, които изостават в момента, бързо ще последват този пример“, отбелязва той.

Очаквам да видя развитие в много аспекти, които да надградят и консолидират ръста от тази година
Веселин Георгиев
Binance

За Анастас Матеев децентрализираните приложения в Web3 могат да изживеят своя „App Store момент“, което ще доведе до бързо увеличаване на потребителската база, подобрени услуги с по-добро потребителско изживяване и др. Също така ясните правила ще ускорят и развитието на разплащания със стейбълкойни върху публични блокчейн мрежи като етериума. „Очакваме основни платежни процесори и провайдъри да започнат да интегрират стейбълкойни и популярни криптоактиви в своите услуги, което ще популяризира криптовалутите едновременно пред малките търговци и сред големите корпорации, както и ще доведе до включването им в корпоративните баланс“, прогнозира още Матеев.

Очакванията са и за повече предложения от сферата на децентрализираните финанси (DeFi) като протоколи за обмен на криптоактиви без посредници и попечителство, протоколи за предоставяне на ликвидност и staking, като за изненада на мнозина, те могат да дойдат от добре познати институции от т.нар. традиционен финансов сектор.

Интерес представлява и интеграцията на AI агенти в децентрализираните екосистеми – тяхното въздействие върху търсенето на криптовалути предстои да бъде изследвано.

За Веселин Георгиев от Binance американската политика и динамиката в глобалната макроикономика ще играят важна роля в траекторията на криптоактивите в обозримото бъдеще. „В Binance ние винаги сме оптимистично настроени за бъдещето на криптоактивите и биткойна е важна част от това“, посочва той, като допълва, че налице е „стабилен“ интерес към най-старата криптовалута.

Що се отнася до цената, Матеев прогнозира, че следващата ключова цел може да бъде прагът от 150 хил. долара, но значителното движение ще зависи от устойчивостта на институционалния интерес.

Криптосекторът и българският пазар

Засилването на регулаторната яснота и интеграцията на криптоактиви в традиционната финансова система несъмнено ще повлияят и на интереса на българските инвеститори. Допълнителен тласък ще бъде въвеждането на MiCA, регулацията на ЕС за криптоактиви, посочва Матеев, който отбелязва, че по-младото поколение показва растящ интерес към криптовалутите, водено от желанието за по-висока възвръщаемост, въпреки че традиционният български инвеститор все още е по-склонен към консервативни инструменти като депозити и недвижими имоти.

„В момента предпочитанията на българите са насочени основно към биткойн и етер, които се считат за „основни“ криптоактиви и се забелязва слаба диверсификация, когато става въпрос за позиция в криптоактиви“, посочва той.  През 2025 г. очакваме този интерес да се разшири с възможността за по-широка интеграция на DeFi услуги и продукти, които предлагат нови възможности за инвестиция с по-малък риск, допълва Матеев.

В момента предпочитанията на българите са насочени основно към биткойн и етер и се забелязва слаба диверсификация
Анастас Матеев
Вelayer

И за Веселин Георгиев България по никакъв начин не е изключение от тенденцията за все по-голямо криптоприемане. Според последния доклад на Chainalysis България се нарежда на 53-то място в света по този показател, изпреварвайки страни като Швейцария, Обединените арабски емирства и Белгия. „Приемането на криптовалутите не само се увеличава, но и това става с много високи темпове“, категоричен е той.

Във всеки случай няма да е пресилено, ако кажем, че криптосекторът може да очаква още една година на диво препускане към новите ценови рекорди. Едно нещо обаче доказа тазгодишното движение и най-вече преминаването на прага от 100 хил. долара – цената е важна, но не е най-важното за успеха на една инвестиция. Нови ръстове ще продължава да има, но очакванията на сектора са те да се случват на фона на една значително по-регулирана среда, която да задържи не само по-трайно, но и да промени по-съществено състава на инвеститорската база.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:45 | 02.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още

Коментари

Финанси виж още