„Да направим биткойна велик отново“
Втората половина от годината мина под знака на изборите в САЩ. Със засилването на предизборната кампания кандидатът на републиканците Доналд Тръмп потвърди категорично позицията си по отношение на криптосектора. В края на юли в рамките на криптоконференция Тръмп обеща да поддържа „стратегически национален биткойн резерв“ и никога да не продава конфискуваните от правителството биткойни.
Криптомотивът се превърна в един от основните стълбове на кампанията на Тръмп, през която той се ангажира също и със смяна на сегашния ръководител на SEC Гари Генслър и с осигуряването на условия за по-благоприятна регулаторна среда.
И това не е случайно – по данни към края на август близо половината от всички корпоративни политически дарения през изборния цикъл в САЩ през 2024 г. идват от компании за криптовалута, според доклад на организацията за наблюдение на корпоративното влияние Public Citizen. Според него 48% от корпоративните разходи за изборите идват от криптокомпании като Ripple и Coinbase. Това са 119 млн. долара от общо 248 млн. долара. И това само към лятото. Младият сектор е амбициран да получи от властта отношението, на което се радват традиционните финанси и не пести.
Така желанието на криптосектора да създаде по-благоприятни отношения с Вашингтон най-накрая намери израз в лицето на Тръмп. Очаквано, победата му на вота през ноември имаше космически измерения за цената на биткойна. Ако на 4 ноември, ден преди гласуването, биткойнът се разменяше за близо 69 хил. долара, то седмица по-късно вече беше над 80 хил. долара, а след още една седмица – близо 90 хил. долара.
Снимка: Justin Chin/Bloomberg
„С навлизането на все повече институционални инвеститори и инструменти, като например появилите се в последното тримесечие опции върху спот ETF-ите, които позволяват позиция и в двете посоки, очакваме биткойнът да стане по-предвидим и по-малко волатилен“, коментира Матеев.
Той отбелязва и още една тенденция от тази година – значителен ръст в употребата на стейбълкойни. Според него този тип криптовалути се налагат като конкуренция за титлата „дигитално злато“ на биткойна.
„Пред инвеститорите, държащи стейбълкойни като USDT и USDC, се появяват все повече възможности за доходност, които не са част от блокчейна на биткойн и не са обект на традиционната за криптосектора волатилност“, посочва Матеев. „Трябва обаче да се отбележи, че около биткойните са съсредоточени голяма част от инвестициите в криптоактиви и опитът от предишни години показва, че тази позиция може да бъде отслабена, когато направените инвестиции в биткойни започнат да се преразпределят в други криптоактиви“, предупреждава той.
Оптимизмът за бъдещето донесе ръстовете в комбинация с още един благоприятен за рисковите активи фактор, а именно началото на новия цикъл на парична политика на Фед. През септември централната банка на САЩ започна понижаване на лихвите, като очакванията са те да продължат и през 2025 г. Традиционно това означава по-голяма парична ликвидност и съответно по-добри условия за търговия с рискови активи. Засега икономическите показатели в САЩ не са категорични, но последните данни по-скоро говорят за още понижения на лихвите през идните месеци – макар и не толкова, колкото се очакваше по-рано.
Обещанията на Доналд Тръмп се харесаха на криптосектора най-вече защото бяха нещо, което никой не беше чувал от устата на кандидат-президент на САЩ. Тепърва обаче предстои да стане ясно каква част от тях ще бъде изпълнена. Със сигурност след встъпването си в длъжност към края на януари американският президент няма да започне мандата си с криптополитики – икономиката на САЩ, войните в Близкия изток и Украйна, напрежението с Китай са само част от далеч по-належащите за американския президент въпроси. Но тук от значение ще е скоростта, с която Тръмп ще се насочи към криптовъпросите за разрешаване.
Със сигурност годината ще започне със смяната в ръководството на SEC, след като Генслър вече обеща да напусне в деня на иногурацията на Тръмп. Новият кандидат за поста – Пол Аткинс, е известен като привърженик на криптовалутите. Но други нетрадиционни предложения на бъдещия стар президент като създаването на национален биткойн резерв са малко вероятни дори и за представителите на сектора. Не е изключено дори и положителното за криптосектора развитие на някои американски политики да не окаже такъв голям ефект върху цената на биткойна, като се има предвид до каква степен вълнението от новата администрация в САЩ вече бе включено в ценообразуването.
„Реториката около стратегическия биткойн резерв, потенциалните регулаторни промени, както и фактът, че Тръмп посочи силен криптозастъпник като Пол Аткинс за бъдещ председател на Комисията по ценните книжа и борсите, допълнително подхранват инвеститорската увереност“, посочва още Георгиев.
Но за биткойна, актив на едва 15-ина години, всичко още е ново и – както се видя покрай избирането на Тръмп – еуфорията от правителствения интерес може да се завърне бързо пак.