2024 година донесе промени – някои очаквани, други изненадващи, в политиката и икономиката по света и в България. Investor.bg подбра най-важните събития от изминалата година в специалната си секция „Икономиката през 2024".
В обзора на криптопазара от миналата година си зададох въпроса дали след като лошите новини не действат толкова силно на пазара като преди, същото не се отнася и за добрите. Е, изглежда това определено не е така.
Тази година бе изпълнена с добри новини за криптосектора, който не само не свикна с тях, но и надграждаше ръстове при всяка удобна възможност. Еуфорията започна още в началото на годината с дългоочакваното пускане на спот биткойн борсово търгуваните фондове (ETF) в САЩ – развитие, до което се стигна след нелека борба през годините от най-различни кандидат-емитенти. Разполовяването – намаляването наполовина на възнагражденията за копачите на биткойни – беляза следващия ключов етап за криптопазара. Като прибавим към това и началото на новия цикъл на разхлабване на паричната политика от страна на Федералния резерв на САЩ, със сигурност не би трябвало да има изненадани от новата порция ценови рекорди.
Всяко от тези събития се е доказало исторически като стабилен катализатор на ръстове, но нищо от случилото се през годината не постигна ефекта, който имаха върху криптопазара последните два месеца от годината. Лудостта, наречена Доналд Тръмп, се акумулираше през цялата му предизборна кампания, достигайки пика си с преизбирането му, което доведе до преминаването на прага от 100 хил. долара за биткойн в началото на декември.
Лошите новини през годината останаха до голяма степен забравени. Ако питате някого от криптосектора за юридическите неволи на Сам-Банкман Фрийд или Чанпън Джао, едва ли ще могат да ви кажат веднага, че единият тази година получи присъда, а другият я излежа. Притеснение към края на годината предизвика у някои новината за новия мощен чип на Google – Willow, но и те, поне засега, изглежда са сподавени. Най-голямата тежест върху крипторалито засега изглежда има по-предпазливият тон на Федералния резерв от последното заседание за лихвената политика, който очаква по-малко понижения на основната ставка догодина.
„Имаме една „перфектна буря“ от събития, с които можем да обясним оптимизма на криптопазарите“, коментира за Investor.bg Веселин Георгиев, мениджър за България на най-голямата международна криптоплатформа Binance (Всички коментари на Веселин Георгиев за материала са предоставени на 17 декември и се публикуват по-късно, бел. ред.). Биткойнът „се превърна в естествен хедж срещу инфлацията и девалвацията на фиатните валути“ и това „логично поражда интерес на инвеститорите, които искат да съхранят стойността на активите си“, посочи още той.
Веселин Георгиев е мениджър за България на най-голямата платформа за дигитални активи в света Binance. Завършил е Софийския ниверситет "Св. Климент Охридски" със специалност "Социология".
Той има над 15 години професионален опит в дигиталния свят. Стартира кариерата си като журналист в електронна медиа, след което специализира в сферата на дигиталния маркетинг, електронната търговия и иновациите в сферата на финансите.
От своя страна Анастас Матеев, оперативен мениджър на българската компания Belayer, посочва, че „през годината криптоактивите все повече започнаха да се възприемат като неразделна част от един диверсифициран портфейл“. „Това легитимира криптовалутите като нов инвестиционен клас, което допълнително привлече интерес от страна на традиционните финансови среди“, коментира той пред Investor.bg.
Първата половина на годината: ефектът на ETF-ите и разполовяването
Биткойнът започна годината на цена, която варираше около 45 хил. долара. Още през първите дни на годината американската Комисия по ценните книжа и борсите (SEC) даде зелена светлина за пускането на 11 спот биткойн борсово търгувани фонда. Досега регулаторът отказваше с довода, че подобен фонд носи рискове за инвеститорите заради склонността на криптовалутата към волатилност и предразположението ѝ към измами. Миналото лято обаче внесе настроение на промяна, след като регулаторът загуби ключов съдебен спор с мениджъра на криптоактиви Grayscale Investments LLC.
С търговия на стойност 2,3 млрд. долара Grayscale Bitcoin Trust отчете най-големия оборот за първи ден в историята на ETF-ите. В същото време iShares Bitcoin Trust (IBIT) на BlackRock отчете 1 млрд. долара оборот, петият по големина при стартиране на ETF в историята.
ETF-ите бяха така очаквани, тъй като предлагат възможност за експозиция към криптосектора, без да е необходима директна покупка на криптовалути и откриване на сметка на някоя криптоборса. Очаквано инструментите отвориха сектора към нови инвеститори, засилвайки и институционалния интерес. „След одобрението на спот биткойн ETF-ите в началото на годината огромни средства се вляха и продължават да се вливат в криптопазарите“, отбелязва още Георгиев.
Така през март цената на биткойна достигна до първия си рекорд за годината от над 73 хил. долара, който остана непокорен през почти цялата останала част от годината.
„Инвестиция в криптовалутни ETF-и се оказва ако не единственият, то със сигурност най-удобният и регулаторно ясен начин за институционалните клиенти на Blackrock, Fidelity и други компании мениджъри на криптовалутни ETF-и“, посочва Анастас Матеев.
Анастас Матеев е оперативен мениджър на Вelayer. Той е eксперт по комуникация с богат опит в управление на екипи и развиването на дигитални стратегии за развити бизнеси и стартиращи компании.
Завършил е медийни науки и бизнес мениджмънт в Ludwig-Maximilians-Universität в Мюнхен.
Дори ефектите от разполовяването не можаха да повлияят на ценовото движение. То е интегрална част от механизма на биткойна – приблизително на всеки четири години се намалява наполовина (оттам и разполовяване) възнаграждението, което копачите на монети получават за извършена работа. Това ограничава предлагането на биткойни, което е заложено да е 21 млн. токена. При сегашните темпове на копаене се очаква последният биткойн да бъде добит след повече от 100 години.
Първото разполовяване от 2012 г. намали възнагражденията от 50 биткойна на 25 биткойна за обработен блок в блокчейна. Следващите две сведоха това количество до 6,25 биткойна. При последното от 20 април количеството бе намалено до 3,125 биткойна.
И макар да не успя да подобри рекорда си от март, биткойнът завърши второто тримесечие на годината на цена от над 60 хил. долара.