IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Обещанието на Тръмп за биткойн "Made in USA" може би е невъзможно за изпълнение

Копачите в САЩ имат все по-голяма конкуренция за добиването на останалите биткойни, а блокчейн мрежите са децентрализирани и засега не може да им се наложи контрол

21:50 | 26.12.24 г. 2
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Едно от предизборните обещания на ново избрания президент на САЩ Доналд Тръмп може да се окаже невъзможно за изпълнение – че всички останали биткойни ще бъдат произведени в страната, пише Bloomberg.

Тръмп даде това обещание през юни 2024 г., в публикация в собствената му социална мрежа, след среща в Мар-а-Лаго с представители на криптокопачи - компаниите, чиито високотехнологични центрове за данни вършат работата, която улеснява трансакциите в блокчейна в замяна на компенсация, изплатена в биткойни или други криптовалути.

Събирането е повратния момент в трансформацията на Тръмп от криптоскептик в един от най-силните съюзници на индустрията.

Въпреки че се разглежда широко като символичен залог за подкрепа, да се произведат останалите биткойни в САЩ е почти невъзможно на практика, тъй като блокчейните са децентрализирани мрежи, които никой не контролира и не може да забрани участие в процеса. Секторът става все по-конкурентен, тъй като широкомащабни операции се появяват по целия свят, за да получат част от десетките милиарди долари приходи, генерирани всяка година от индустрията.

Руските олигарси, кралските семейства в Обединените арабски емирства и китайските бизнесмени са сред най-свежите конкуренти за биткойните. Дълбоките джобове и достъпът до огромни количества власт им дават възможност да се присъединят към доходоносния, но енергоемък процес. Около 95% от 21-те милиона биткойни, които някога ще бъдат създадени, вече са изсечени, въпреки че не се очаква твърдата граница за производство да бъде спазена за около 100 години.

Секторът за копаене на биткойни в САЩ се превърна в индустрия за милиарди долари през последните няколко години заради експоненциалното увеличение на цените на токена. Въпреки това, общата изчислителна мощност, генерирана от базирани в САЩ миньори, е доста под 50% и е невъзможно да се захранва цялата мрежа от местни компании, според анализатори на индустрията.

Въпреки че няма публични данни, които да посочват източниците на изчислителна мощност от всеки регион по света, големите доставчици на услуги за криптокопаене като Luxor имат по-добра представа за местоположенията за копаене чрез техния софтуер, който агрегира изчислителна мощност, за да увеличи шансовете на копачите да получат биткойн награди.

Американски миньори като CleanSpark Inc. и Riot Platforms Inc. бързо подкрепиха Тръмп заради залога им, че той ще облекчи контрола върху въздействието върху околната среда на процеса предвид използването на огромно количество електроенергия. Подкрепата на Тръмп за криптосектора му генерира около 135 млн. долара за кампанията му от компании от сферата.

Икономическите санкции и необузданата инфлация в някои нововъзникващи икономики подтикнаха копачите в чужбина да увеличат още повече своите операции. „Предстои огромен растеж на няколко различни пазара“, коментира Тарас Кулик, главен изпълнителен директор на Synteq Digital, един от най-големите брокери за специализирани компютри за копаене на биткойни. Страните от Централна Азия като Казахстан, както и тези в Азия и Близкия изток, отчитат силен ръст на търсенето.

Големите продажби в Азия сочат увеличаване на дейностите по копаене на биткойни в Китай след широката забрана на подобни операции от правителството през 2021 г. Разхлабването на позицията на Русия по отношение на крипто също стимулира възраждането на индустрията в страната, според Кулик.

За някои африкански и южноамерикански страни маржовете от копаене на биткойни са много по-големи в сравнение с техните конкуренти от САЩ. Джобове с евтина енергия са разпръснати из Африка, като богатата на хидроенергия Етиопия е един от най-бързо развиващите се центрове за криптокопаене на континента. Приходите, деноминирани в щатски долари, предоставят начин местните оператори в страни като Аржентина да процъфтяват въпреки инфлацията, а това запазва техните спестявания.

Дори американски копачи се впуснаха в задгранична експанзия, тъй като разходите за електроенергия в множество щати нарастват. MARA Holdings Inc., най-големият копач на биткойни по пазарна капитализация, обяви планове за създаване на съвместно предприятие с местна фирма, собственост на суверенен фонд в Абу Даби. Предприятието има за цел да изгради една от най-големите ферми за копаене на биткойни в Близкия изток.

Операциите в САЩ също не са изцяло посветени на местните копачи. Те предоставят хостинг услуги, при които всеки от САЩ или другаде може да закупи машини и да плати операциите, за да ги управлява и да печели биткойни.

Има и друг проблем, който Тръмп рискува да навлече на американските криптокопачи. Търговска война с Китай вероятно ще повиши цената на машините за копаене на биткойн, повечето от които са произведени от китайската компания Bitmain. Машините са един от двата основни разхода за копачите освен електричеството.

Въпреки това за много от копачите ползите от Тръмп надвишават вредите. „Тръмп е може би най-доброто нещо за копаенето на биткойн, което можеше да се случи“, казва Кулик.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:50 | 26.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още

Коментари

Финанси виж още