IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как точно би работил американският стратегически биткойн резерв?

Той може да помогне за намаляването на дълга на САЩ, но за критиците активът няма присъща употреба и не е от решаващо значение за икономиката

16:32 | 30.12.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Биткойнът достигна рекордна цена от над 108 хил. долара, след като новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп потвърди плановете си за създаване на стратегически биткойн резерв, разпалвайки още повече ентусиазма на криптобиковете. Ето как може да сработи планът, обобщава Ройтерс.

Какво е стратегически резерв?

Стратегическият резерв е запас от ресурси с ключово значение, който може да бъде освободен по време на криза или прекъсване на доставките. Най-известният пример е Стратегическият петролен резерв на САЩ, най-големият в света запас от суров петрол за спешни случаи. Той е създаден с решение на Конгреса през 1975 г., след като арабското петролно ембарго през 1973-1974 г. притисна икономиката на САЩ. Запасите са били използвани, за да се успокоят петролните пазари по време на война или когато урагани удрят петролна инфраструктура в Мексиканския залив на САЩ.

Канада пък е единствената държава в света, която има стратегически резерв от кленов сироп, докато Китай има стратегически резерви от метали, зърнени храни и дори продукти от свинско месо.

Как ще сработи стратегическият биткойн резерв на САЩ?

Анализаторите и правните експерти са разделени по въпроса дали Тръмп може да използва правомощията си, за да създаде резерва, или ще е необходимо решение на Конгреса. Някои твърдят, че Тръмп може да създаде резерва, позовавайки се на президентски указ, с който да се управлява Фондът за валутно стабилизиране към министерството на финансите, използван за покупка и продажба на валути, както и за евентуалното притежание на биткойни.

Резервът може да включва биткойни, които правителството е иззело от престъпни лица. Те възлизат на около 200 хил. монети на стойност около 21 млрд. долара при текущата цена, според данни на bitcointreasuries.net. В реч през юли Тръмп заяви, че този резерв може да бъде отправна точка, въпреки че остава неясно каква ще бъде законовата процедура за преместването им от сметките на министерството на правосъдието.

Тръмп не е казвал дали правителството ще увеличи този резерв, като купи още биткойни на отворения пазар. За да направи това, може да се наложи правителството да емитира дълг, въпреки че според някои привърженици на идеята за биткойн резерв САЩ могат да продадат част от своите златни резерви и да използват приходите за закупуване на биткойни.

Най-конкретното предложение за биткойн резерв, което се разпространява във Вашингтон, идва от републиканския сенатор Синтия Лумис, която лично притежава пет биткойна, каза тя пред CNBC миналия месец. През юли тя представи законопроект, за създаване на резерв, управляван от министерството на финансите.

Законопроектът предвижда Министерството на финансите да създаде програма за закупуване на 200 хил. биткойна годишно в продължение на пет години, докато запасът достигне един милион монети. Това би представлявало около 5% от общото световно предлагане на биткойни от около 21 милиона. Министерството на финансите ще финансира покупките с приходите от депозитите и златните резерви на банките към Федералния резерв.

След това биткойн резервът ще се поддържа за минимум 20 години.

Какви са ползите от биткойн резерв?

През юли Тръмп заяви, че биткойн резервът ще помогне на САЩ да се превърнат в лидери на пазар на дигитални активи на фона на нарастващата конкуренция от Китай.

Други поддръжници твърдят, че като държат запаси от биткойни, които според тях вероятно ще продължат да увеличават стойността си в дългосрочен план, САЩ биха могли да намалят дефицита си, без да повишават данъците, укрепвайки щатския долар.

През ноември Лумис каза пред Fox Business, че нейният план ще позволи на САЩ да намалят дълга си наполовина за 20 години. „Това ни помага да се защитим от инфлацията и да защитим щатския долар на световната сцена“, каза тя.

Силният долар на свой ред би дал на САЩ повече влияние над противници като Китай и Русия, казват поддръжниците на идеята.

Какви са рисковете?

Криптоскептиците, на свой ред, казват, че за разлика от повечето други стоки, биткойнът няма присъща употреба и не е от решаващо значение за функционирането на икономиката на САЩ.

Създаден през 2008 г., биткойнът все още е твърде млад и нестабилен актив, за да се предполага, че стойността му ще продължи да расте в дългосрочен план. В същото време криптопортфейлите остават изключително уязвими на кибератаки, твърдят те. И като се има предвид волатилността на криптовалутата, всякакви държавни покупки или продажби биха могли да окажат огромно въздействие върху цената на биткойна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:32 | 30.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още

Коментари

Финанси виж още