Това беше хакерска атака, толкова голяма и сложна, че лаптопът, използван за проследяване и възстановяване на откраднатите биткойни, скоро ще бъде изложен в музея „Смитсониън“. Усилията бяха толкова грандиозни, че успяха да върнат 80% от откраднатите биткойни и се превърнаха в най-голямата конфискация в историята на американското министерство на правосъдието, пише екип от юристи в материал, публикуван от Ройтерс.
Това се случи през 2016 г. на една от най-големите криптоборси в света, Bitfinex. И сега, когато цената на биткойна се повиши, нейните клиенти неочаквано може да се окаже, че имат право на компенсации през идните месеци, след като хакерите бяха осъдени. Битката за това кой има право върху възстановените активи на стойност милиарди е напът да започне и изходът от нея със сигурност ще има значителни последици за криптоиндустрията и бъдещите жертви на киберпрестъпления.
Хакерската атака от 2016 г.
Както се посочва в съдебните документи, през 2016 г. Иля „Дъч“ Лихтенщайн е пробил системата за сигурност на Bitfinex и е откраднал 119 754 биткойна от клиенти на борсата. Откраднатите монети, тогава оценени на 71 млн. долара, днес струват повече от 12 млрд. долара. Въпреки че самоличността на хакера беше неизвестна доскоро, дигиталната счетоводна книга на биткойна показа, че откраднатите токени са били прехвърлени в цифров портфейл, известен като Wallet 1CGA4.
След кражбата Bitfinex спря търговията, цената на биткойна падна с 20% и Bitfinex реши да „генерализира“ загубите, разпределяйки ги във всички сметки и активи. Всички клиенти на Bitfinex (дори тези, които не са засегнати от хакването) откриха, че притежанията им са намалели с 36,06%. На мястото на липсващите си активи, клиентите получиха BFX токени (и в определени случаи Right to Recovery Tokens – RRT), които не са получили същата възвръщаемост като изгубената криптовалута.
През следващите няколко години Лихтенщайн и съпругата му Хедър „Razzklekhan“ Морган, предприемач, сътрудник на Forbes и рапърка в YouTube, извършиха сложна схема за изпиране на откраднатите биткойни. Те започнаха с малко, обръщайки малки суми биткойни във фиатна валута, физическо злато и карта за подарък на Walmart (използвана предполагаемо за закупуване на Sony PlayStation). След 2019 г. двойката стана по-смела и изпра десетки милиони долари в биткойни (и се опита да си създаде фалшиви самоличности и банкови сметки в Украйна и Русия).
Хедър „Razzklekhan“ Морган. Снимка: Bloomberg LP
Разкриването на престъплението
През 2021 г. министерството на правосъдието на САЩ получи заповед за претърсване на дома на двойката в Манхатън и профили за съхранение в облак, за които властите откриха, че съдържат информация, свързана с хиляди криптопортфейли. След декриптиране на файловете и извършване на анализ за проследяване, властите свързаха тези портфейли директно с атаката срещу на Bitfinex.
През февруари 2022 г. Лихтенщайн и Морган бяха задържани и обвинени в пране на пари и заговор (но не и с първоначалния удар от 2016 г., за който давността бе изтекла).
И двамата обвиняеми се признаха за виновни (Лихтенщайн призна за хакването през 2016 г.) и си сътрудничиха с министерството на правосъдието, за да помогнат за възстановяването на приблизително 94 хил. биткойна (на стойност 3,6 млрд. долара през 2022 г.). Възстановяването на активите от министерството на правосъдието беше най-голямата конфискация в историята му, с текуща стойност над 9 млрд. долара. През ноември 2024 г. Лихтенщайн беше осъден на пет години затвор, а Морган беше осъдена на 18 месеца.
Надпреварата за възстановяване на средства
Що се отнася до това кой ще получи възстановените биткойни от 9 млрд. долара, изслушване за реституция е насрочено за 25 февруари 2025 г. Наскоро от министерството заявиха, че „не вярват Bitfinex или бившите притежатели на сметки в Bitfinex да се квалифицират като „жертви“ съгласно Закона за правата на жертвите на престъпления или Закона за задължителна реституция за жертвите“. Въпреки това, „от голяма предпазливост“, министерството създаде уебсайт, чрез който да събира заявления от засегнати от атаката.
Bitfinex смята, че е „единствената жертва“ и е подал такова заявление, подкрепено от компанията собственик iFinex. Министерството ще формира крайната си позиция по отношение на това кои лица са потърпевши и имат право на реституция в документ, който трябва да бъде готов на 14 януари 2025 г. Трети страни, включително клиенти на Bitfinex, ще имат възможността да подадат възражение срещу позицията на ведомството до 28 януари 2025 г.
Фактори за анализ на потърпевшите
Възстановяването на имущество обикновено е запазено за потърпевшите от въпросните престъпления. Съгласно Закона за задължителна компенсация на жертвите, жертва е „всяко лице, което е пряко увредено от престъпното поведение на ответника в хода на схема, заговор или модел“. Според Закона за правата на жертвите на престъпления жертва на престъпление е „лице, пряко и непосредствено увредено в резултат на извършване на федерално престъпление“.
Няколко фактора могат да влязат в действие в анализа на съда относно това кои страни са потърпевши съгласно двата закона.
Като начало съдът може да се фокусира върху това кога са извършени основните престъпления за пране на пари и заговор. Министерството на правосъдието предполага, че клиентите може да са били жертви на хакерската атака през 2016 г., но ведомството не може да повдига обвинения в тази връзка заради изтеклата давност. Някои потребители на борсата обаче посочиха, че обвиняемите са положили основите на схемата за пране на пари много преди хакването, което означава, че те също са пострадали на прането на пари, за което обвиняемите са обвинени.
Друг фактор е вредата, нанесена на потърпевшите. iFinex твърди, наред с други неща, че е претърпяла вредата директно, защото обвиняемите са откраднали биткойните от портфейлите на Bitfinex. И все пак активите в тези портфейли принадлежат на клиентите на Bitfinex, както е посочено в изричните условия на услугата на Bitfinex.
Съдът може също да разгледа и това дали Bitfinex е компенсирал вече своите клиенти, като им е предоставил BFX и RRT токени. Както беше отбелязано, тези токени не са достигнали цени, които да са дори близо до стойността на откраднатите биткойни и други криптовалути. Клиентите са загубили възможността да притежават откраднатите биткойни през периода, в който цената му скочи от приблизително 600 долара през 2016 г. до над 100 хил. долара по-рано този месец.
Нестабилността на цените оформи други спорове
Главоломното поскъпване на криптовалутата оформи и безброй други правни спорове, повишавайки залозите за криптоинвеститорите, които държат активите си на борса. Например при фалит са възникнали спорове за това как трябва да се оценява криптовалутата.
При фалита на FTX съдът одобри разпределянето на стотици милиони в активи, конфискувани от Сам Банкман-Фрайд, на определени акционери, но клиентите там няма да бъдат компенсирани въз основа на текущите цени на криптовалутата.
Решението на съда за това кой има право на компенсация ще предизвика вълнения на криптопазарите. Ако Bitfinex получи компенсациите от повече от 9 млрд. долара откраднати биткойни за себе си, би накарало потребителите да се замислят къде да съхраняват своите цифрови активи и дали да приемат компенсиращи токени, когато (а не ако) се случи следващият хак.