Хората действат емоционално и това важи с особена сила за криптопазарите. Кръглите числа се боготворят много повече, отколкото в традиционните финанси, и инвеститори и трейдъри се поддават на панически разпродажби, ако цените "се закучат" преди число с няколко нули накрая, пише анализаторът на CoinDesk Джеймс ван Стратън.
В същото време някои трейдъри се опитват да се възползват от отлива, трупайки поръчки до степен, в която се стига до самореализиращо се пророчество.
Вземете биткойна, който отново привлече къси позиции, достигайки прага на т. нар. психологическа граница от 100 хил. долара. Макар по-ранни анализи да сочеха, че е налице прибиране на печалба, капитулиране на краткосрочните притежатели и като цяло недостатъчно търсене за извеждането на цената по-нагоре, е интересно – а може би и полезно – да знаем, че има повтарящ се модел.
Анализ на ценовото движение на база на данни от Glassnode показва, че обикновено са необходими няколко опита за пробиването на тези психологически бариери. Анализът разглежда модели на търговия, когато цената на биткойна е в рамките на 2% от кратни на 10 000 долара.
Биткойнът мина това равнище през декември 2017 г. След като тогавашният балон се спука, монетата преживя период на мечи пазар до 2020 г., затруднявайки се да си върне нивото от 10 хил. долара. Приключвала е търговия в рамките на 2% от бариерата 21 пъти, преди да успее да я преодолее. По-ранни анализи показват, че това е един от най-дългите периоди на търговия за биткойна в определен ценови диапазон.
Впоследствие, преди достигането на всеки кръгъл праг, цената е била на 2% от него 15 до 30 пъти, преди да го премине. Моделът е постоянен до достигането на 70 хил. долара.
Моделът се разваля, след като избраният президент Доналд Тръмп спечели изборите на 5 ноември и биткойнът се изстреля до над 80 хил. долара, тествайки само три пъти прага от 90 хил. долара, преди и тази бариера да бъде мината.
Къмъ момента биткойнът поскъпва, прибавяйки 1,8% към цената си до 96 526 долара към 14:44 ч.
Което оставя границата от 100 хил. долара в непознати води. Биткойнът вече два пъти е бил в рамките на 2% от това равнище – на 21 и 22 ноември. Ще се завърне ли към дългосрочния модел от 20-ина опита или третият път ще е на късмет?
преди 3 часа Не, закОпали са ги. У черната каса на Диип-Стейт-а. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 часа копах у градината за биткойнове - епа нема! А викат . че ги копали некъде... отговор Сигнализирай за неуместен коментар