На хартия Фед разполага с много злато – на стойност около 690 млрд. долара по текущи пазарни цени – за продажба, за да закупи предложеното количество биткойни, което в момента се оценява на почти 100 млрд. долара. И все пак числата ще се променят драстично, ако законопроектът на Лумис започне да получава подкрепа от Тръмп и Конгреса: очакваните големи продажби на злато от правителството вероятно ще доведат до спад на цената на благородния метал, докато заявените планове за закупуване на големи количества биткойни вероятно ще предизвикат цената му да скочи.
Въпреки това няма гаранция, че Тръмп ще успее да създаде резерва, да не говорим и за това дали има достатъчно подкрепа в Конгреса, за да приеме законопроект за продажба на благороден метал, който е бил приеман като източник на богатство от хилядолетия, за да се купи 15-годишна форма на интернет пари, известна със своите бумове и спадове на цените и репутацията си на предпочитана валута от измамници. Търговията на криптобазираната платформа за прогнози Polymarket предполага само около 28% шанс биткойн резервът да бъде създаден през първите 100 дни на Тръмп.
Седмичните капиталови потоци към спот биткойн ETF-ите. Графика: Bloomberg LP
И ако резервът все пак бъде създаден и по-нататъшните покупки да бъдат финансирани, рисковете могат само да нараснат в дългосрочен план.
„Разбира се, цената ще скочи“, каза Ноел Ейксън, авторка на бюлетина Crypto Is Macro Now. „Но пазарът ще стане по-уязвим на смяна на администрацията например. Или дори промяна на мнението на настоящата може да доведе до поток от натиск върху продажбите на пазара и срив, който може да унищожи стойността за притежателите по целия свят, много от които разчитат биткойнът да ги предпази от дългосрочно валутно обезценяване”, допълва тя.
Засега обаче, докато пазарът чака Тръмп и новия Конгрес, се намира в меден месец, в който е трудно да се намерят много инвеститори, които са настроени мечо към биткойна в краткосрочен план. В края на краищата това е актив, чиято цена се е повишила от 5 цента през 2010 г. до почти 100 хил. долара днес, а ETF-ите са намалили голяма част от възприемания риск от събития като тези, сполетели криптоборсата FTX, която се срина през 2022 г. и разпространи заразата си сред цялата криптоиндустрия.
Мат Хоугън, главен инвестиционен директор в емитента на биткойн ETF Bitwise, каза в интервю, че от началото на октомври 40% от срещите, които е имал с регистрирани инвестиционни консултанти и институции, са довели до инвестиране на активи, спрямо 10% преди това.
Той не е единственият, който вижда такъв интерес.
„Телефонът ми звъни непрекъснато“, каза в интервю Матю Сигел, ръководител на отдела за изследване на цифрови активи в други емитент на биткойн ETF VanEck.
Тъй като търсенето расте и портфейлите на институционалните китове на пазара стават все по-големи, просто няма достатъчно продавачи, които да поддържат таван на цените, особено когато става въпрос за тези най-ранни биткойн поддръжници, които не са склонни да продават. Също така има и един определен неизвестен процент биткойни, който никога няма да сменят собственика си заради забравени пароли или изгубени твърди дискове, съдържащи ключове за биткойн портфейли. Що се отнася до самия Сатоши – чийто портфейл се смята, че съдържи 1,1 млн. биткойна – има широко разпространени спекулации, че той или тя е починал, оставяйки тези токени замразени завинаги.
Търсене и предлагане
Според Glassnode 65% от оставащите биткойни не са се движили повече от година към средата на октомври.
Междувременно предлагането на нови биткойни продължава да се свива, ключова част от дизайна на блокчейна, която има за цел да му попречи да се поддаде на типа инфлация, която удари нациите, оставили печатниците си за пари да прегреят. Очаква се годишно увеличение на предлагането от около 164 250 биткойна, което се плаща на т. нар. миньори, които осигуряват поддържането мрежата, да отговори едва на половината от търсенето, идващо само от MicroStrategy и предложените резерви за правителството на САЩ съгласно законопроекта на Лумис, ако бъде приет, изчислява Едуард Чин, съосновател на Parataxis Capital.
„Ако добавите купувачи, идващи през ETF-и, които вече са закупили много биткойни от началото на годината до момента, стойността на търсенето се увеличава“, казва Чин. „Като добавим към това други държавни инвестиционни фондове, други търговци на дребно извън САЩ и други институционални инвеститори извън САЩ, просто няма да има достатъчно биткойни, за да се задоволи търсенето, освен ако цената не се покачи значително, за да принуди съществуващите притежатели да продават“, допълва той.
В резултат на това рисковете, произтичащи от новата концентрация на собственост на биткойна, са двустранни: много от впечатляващите прогнози за цената на най-старата криптовалута, които някога звучаха като празни мечти на криптофанатиците, не изглеждат толкова пресилени, както някога.
Чин очаква биткойнът да се покачи до поне 500 хил. долара, в зависимост от действията на правителството на САЩ. Но „вероятно сме по-близо до цена на биткойна от 1 млн. долара в днешни долари, като се има предвид, че биткойнът ефективно ще стане част от глобалната парична база, както златото е днес“, каза той.