Трудността на копаене на биткойни премина пореден рекорд от 101,65 трлн. (Т) в понеделник, увеличавайки натиска върху по-малките миньори, които може да не разполагат със същия наличен капитал като публично търгуваните си конкуренти, съобщава CoinDesk.
Трудността на копаене измерва това колко трудно е формирането на нов блок в блокчейна. Мрежата автоматично се коригира на всеки 2016 блока, или приблизително на всеки две седмици. Тази година трудността бе коригирана 23 пъти, като поне в 60% от случаите коригирането е положително, т.е. процесът се усложнява. Колкото по-голяма е трудността, толкова по-трудно е създаването на един блок.
И тъй като копаенето е изключително конкурентен и капиталоемък процес, по-малките или частни компании, чийто достъп до пари може да е по-ограничен, може да се наложи да продават биткойни, за да поддържат дейността си.
Хашрейтът – изчислителната мощ, необходима за копаене и обработка на трансакции – също отбелязва рекорд на база 7-дневна пълзяща средна от 755 екзахаша за секунда (EH/s) миналата седмица. В края на октомври хашрейтът е нараснал с почти 12% за ден – едно от най-големите повишения, според Glassnode.
В настоящия период миньорите добиват средно около 450 биткойна на ден. Ако те бъдат продадени, това ще представлява сума от 31,5 млн. долара.