IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Криптосветът е в очакване на манията по етер ETF-ите

Номер 2 криптовалута остана тази година в сянката на „големия си брат“ биткойна, но според някои експерти предстои да видим нови рекорди

18:25 | 14.07.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Jack Taylor/Getty Images
Снимка: Jack Taylor/Getty Images

Етерът изглежда е все по-близо до своя момент под прожекторите. Номер 2 криптовалута остана тази година в сянката на „големия си брат“ биткойна, който достигна нова рекордна цена след пускането в САЩ на борсово търгувани фондове (ETF), проследяващи директно цената му.

Но на фона на очакваното пускане скоро и на спот етер ETF някои пазарни участници прогнозират, че и цената на етера може да мине последния си рекорд от ноември 2021 г. – 4867,6 долара, пише Ройтерс.

„Вземете предвид това, че етерът има приблизително половината равнище на спот ликвидност“, коментира Томас Перфумо, ръководител на звеното за стратегии на Kraken, имайки предвид търговията на борсите спрямо тази на биткойна. „Половината ликвидност означава, че се нуждаете от по-малко количество в долари, идващи на пазара, за да окажете същия ценови ефект върху етера“, допълва той.

Криптогробищата са пълни с инвеститори, които са си помислили, че могат надеждно да предсказват какво ще се случи на тези рискови, несигурни пазари.

Много вероятното изсипване на пазара на токени от нефункциониращата вече борса Mt. Gox създаде хаос на пазара през последните дни, удряйки силно биткойна и етера. Други фактори като това кога ще има намаление на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ и предстоящите президентски избори също оказват ефект върху криптовалутите.

„Пазарните участници трябва да наблюдават за еднакво завръщане на волатилността на традиционните и криптопазарите“, коментира Яг Конер, ръководител на звеното за деривати на криптоборсата Bitfinex, в бележка. „Регулаторните развития и макроикономическите политики ще изиграят ключова роля във формирането на пазарните динамики“, допълни още той.

Стейкнати и заключени

Цената на биткойна стигна нов връх от 73 803,25 долара през март, два месеца след като първите спот биткойн ETF-и започнаха да се търгуват. За сравнение, етерът остава далеч от абсолютния си връх от 4878 долара от ноември 2021 г., като през март тази година успя да стигне едва 4093 долара.

Това обаче може бързо да се промени, когато етер ETF-ите излязат на пазара през идните седмици, каквито са очакванията, посочват експерти. Те подчертават, че снабдяването е по-затегнато и притокът на капитал към инструментите може да има усилен ефект върху цените в сравнение с този върху биткойна.

Новите етер ETF-и не се очаква да привлекат същото количество инвеститорски ентусиазъм, както биткойн ETF-ите, които събраха близо 38 млрд. долара активи към края на юни, показват данни на Morningstar Direct.

Проучване на мениджъра на активи Grayscale Investments, който ще обърне своя етер тръст в ETF при получаване на разрешение, изчислява, че спот етер ETF-ите може да отчетат около 25-30% от търсенето на биткойн фондовете.

Но ако погледнем нещата от гледната точка на пазарната капитализация – като се има предвид, че тази на етера е около една трета от тази на биткойна – може би ще има значителен ценови ефект за всеки долар капиталов поток към етер ETF-ите. Това коментира Зак Пандл, управляващ директор на подразделението за проучвания на Grayscale Investments.

За разлика от биткойна, етерът може да бъде стейкван, или заключван за известен период от време, в замяна на доходност. Малко под 30% от снабдяването с етер е стейкнато, изчислява Пандл. Други около 10% са заключени в т. нар. умни договори. Това намалява снабдяването с достъпни за покупка монети за новите ETF-и, което може да увеличи цената на монетата, коментира той.

„Причината биткойн ETF-ите да оказват ефект върху цената е защото има по-голямо търсене за тези ETF-и, отколкото има ново снабдяване с биткойни“, коментира Мат Хоган, главен инвестиционен директор на Bitwise. При етера ситуацията със снабдяването е дори по-лоша, допълва той.

Прогнози за това какъв ефект може да имат етер ETF-ите върху цената на токена варират широко, като международната банка Standard Chartered изчислява, че етерът може да стигне дори цена от 8 хил. долара до края на годината. От VanEck, които са заявили пускане на свой етер ETF, през май увеличиха ценовата си цел за етера до 22 хил. долара до края на 2030 г.

И все пак, ефектът от новите ETF-и може вече да е бил включен в ценообразуването, предупреждават някои пазарни наблюдатели. Въпреки че е далеч от абсолютния си връх, цената на токена е нагоре с над 29% от началото на годината.

„Що се отнася до биткойна и етера, те са по-скъпо оценявани, отколкото при пускането на биткойн продуктите по-рано тази година. Това може да е довод за малко по-малък ефект“, посочва още Пандл.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:25 | 14.07.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още

Коментари

Финанси виж още