Дългосрочните притежатели на биткойни и миньори са били сред най-големите продавачи на актива през последните две седмици, като няма много признаци за подновено търсене. Това показват данни от доклад на аналитичната фирма CryptoQuant, цитиран от CoinDesk.
Портфейли, следени от CryptoQuant, показват, че т. нар. китове – големите притежатели на токени – са продали биткойни за над 1,2 млрд. долара през последните две седмици, като най-вероятно са използвали брокери, а не отворения пазар.
„Трейдърите все още не увеличават биткойн притежанията си и на растежа при големите притежатели (китове) все още му липсва сила“, се посочва в доклада. В същото време ликвидността на стейбълкойните продължава да расте с най-бавния темп от ноември 2023 г., се посочва още в доклада.
Тези трейдъри са намалили притежанията си, откакто цената на биткойна бе над 70 хил. долара в края на май.
Според пазарни наблюдатели миньорите може би се обръщат към процъфтяващия сектор на изкуствения интелект (AI), продавайки биткойн възнагражденията си, които получават за извършена работа по поддържането на блокчейна зад монетата, вместо да ги държат. И двата сегмента до голяма степен разчитат на мощни чипове за генериране и поддържане на данни – ресурс, с който миньорите вече разполагат.
„Една от най-големите тенденции от биткойн разполовяването тази година е, че миньорите все повече се обръщат към АІ бизнеса“, коментира Луси Ху, старши анализатор на Metalpha.
От 5 юни насам цената на биткойна намаля от 71 хил. долара до 65,5 хил. долара към четвъртък на фона на силен долар, бягство от рисковите активи и ръстове при традиционните фондови индекси. В същото време листнатите в САЩ борсово търгувани фондове, които следят актива, отчетоха нетен отлив на капитал от над 600 млн. долара миналата седмица – най-лошото им представяне от края на април насам.
Някои трейдъри дори предупредиха, че цената на биткойна може да стигне и до 60 хил. долара при липсата на катализатори на растежа.