Отново е сезонът на мемекойните на пазара на дигитални активи.
Някои от най-спекулативните криптовалути, появили се през последните няколко години, се търгуват при рекордни стойности, съобщава Bloomberg. Старият любимец на пазара доуджкойнът се представя дори по-добре от биткойна, докато най-голямата криптовалута наближава нови рекорди.
Pepe, монета с жаба, и Dogwifhat – куче с шапка, написано с правописна грешка – достигат нови върхове почти ежедневно, показват данни на CoinGecko. Цената на повечето мемекойни е от порядъка на долар или по-малко.
"Инвеститорите на дребно чуват за големия ръст при биткойн борсово търгуваните фондове и отново влизат на пазара, купувайки всички евтини монети“, посочва Джорди Александър, основател на фирмата за търговия с дигитални активи Selini Capital.
Pepe и Dogwifhat са някои от новите участници в този цикъл спрямо последния, като завръщане има и при Bonk, както и познатите доуджкойн и шиба-ину, коментира Александър, като допълва реторично: „Въпросът е дали кучетата водят, или има и по-бързо животно“.
Мемекойните от дълго време са феномен сред инвеститорите на дребно в криптосектора, които виждат в микроскопичните им цени възможност за бърза възвръщаемост въпреки липсата на фундаменти в цената. Токенът шиба-ину се смяташе за най-популярния по време на последния бичи цикъл, а доуджкойнът се приема за оригиналния мемекойн от мнозина в индустрията. Сега мнозина трейдъри позиционират Pepe и Dogwifhat и някои от другите нови имена като следващата голяма възможност в сектора.
Сякаш „обичайното настроение на бичия пазар се е завърнало, при което хората са готови да търгуват“, коментира Анабел Хуан, управляващ партньор в инвестиционната фирма за дигитални активи Amber Group.
Макар досега ралитата при мемекойните да са сигнализирали пазарен връх, този път според някои е различно, отчасти заради промяната в биткойн кода, наречена разполовяване.
„Това е само началото“, коментира Айеша Киани, главен оперативен директор на криптохедж фонда MNNC Group. „Все още трябва да мине разполовяването и това обикновено е пикът“, допълва тя.
Разполовяването представлява планирано намаляване на възнаграждението, което биткойн миньорите получават за дадена извършена работа, което се случва на приблизително всеки четири години.