Законовите действия срещу криптокомпаниите може би са стигнали своя пик със споразумението на американските власти за 4,3 млрд. долара с Binance, тъй като подобни случаи дават на фирмите „шаблон“ за това как трябва да бъдат управлявани. Това заяви високопоставен представител на американските регулатори, цитиран от Ройтерс.
Сделката на Binance с Комисията по търговия със стокови фючърси (CFTC) и министерството на финансите на САЩ, договорена от министерството на правосъдието, бе за нарушаване на американските закони за борба с прането на пари и заобикалянето на санкции.
Американските регулатори досега са завели редица дела срещу криптокомпании като Binance, помагайки за установяването на рамки за налагане на „ред и структура“ на пазара, заяви комисар Кристин Джонсън от CFTC в рамките на срещата за криптовалути и дигитални активи на FT.
„Надеждата ми е, че сме видели пик и оттук нататък ще видим, че тези ранни случаи наистина ще са предупреждение за тези фирми, които наистина искат успешно да оперират в тази екосистема“, заяви тя.
Джонсън също така призова криптокомпаниите да разгледат споразумението на Binance, за да видят за какъв вид управление регулаторите гледат в една криптофирма.
„За тези фирми, които наистина искат успешно да оперират в това пространство, има все по-ясен шаблон за това как да оперират“, каза още тя.
Европейският съюз стана първиата юрисдикция, одобрила всеобхватни правила за криптопазарите, а Великобритания – която иска да е превърне в криптоцентър, също подготвя свои стандарти.
Според Браян Куинтенц, международен ръководител за политиките на a16z crypto, фонд за рисков капитал, колкото по-скоро САЩ осигурят регулаторна яснота, толкова по-малко преимущества ще има Великобритания, тъй като бизнесът иска сигурност.
„Не виждам яснота в САЩ“, допълни той.
Тенденцията е за регионални криптоцентрове, тъй като на такива места правилата стават все по-ясни, допълва Сяо-Сяо Джу, партньор към инвестиционната компания KKR.