Един край на криптосвета изглежда успя да се отърси от неволите на сектора и сега се намира само на ръка разстояние от нов абсолютен връх, съобщава Bloomberg.
Става въпрос за ликвидния стейкинг, който дава на потребителите възможност за достъп до ликвидност, докато в същото време стейкват токените си. Според данни на компанията DefiLlama стойността на активите, заключени в ликвидно стейкване, е нараснала с 292% до 20 млрд. долара спрямо дъното си от юни 2022 г., когато криптовалутите бяха в разгара на криза.
Това помага на ликвидния стейкинг да се превърне в най-големия сегмент при децентрализираните финанси (DeFi), които дават възможност на хората да търгуват, вземат и дават назаем без посредник, чрез автоматизиран и базиран на блокчейна софтуер. Преди това кредитирането беше водещото приложение на DeFi технологията.
Протоколи на ликвидния стейкинг като Lido и Rocket Pool стигнаха върха си през април миналата година с малко над 21 млрд. долара активи, преди да се понижат с краха на стейбълкойна TerraUSD, който ускори разпродажбите за 2 трлн. долара на пазара. Цените на водещи токени и интересът към DeFi услуги остана значително под рекордите си от 2021 и 2022 г. – значителна разлика от възстановяването при ликвидния стейкинг.
Активи, заключени в протоколи за ликвиден стейкинг. Графика: Bloomberg LP
Популярността на стейкинга нарасна, след като блокчейнът етериум смени системата си на работа в рамките на актуализация миналата година. Хората, които предоставят монетите си етер, за да помагат на системата да оперира (т. нар. proof-of-stake система на работа, бел. ред.), в момента изкарват еквивалента на около 4% годишно под формата на още монети. Конкурентни блокчейни като солана и кардано също предлагат подобни възнаграждения.
Броят валидатори – участници, което предоставят монетите си за одобряване на трансакции в етериума – са се увеличили почти 40% след голямо подобрение на мрежата през април, посочва Стийв Бериман, главен бизнес директор на доставчика на стейкинг услуги Attestant.
Директното участие в стейкинг изисква сложен софтуер и хардуер. В случая с етериума също така трябва да бъдат стейкнати най-малко 32 етера – равняващи се на около 52 хил. долара сегашни цени – за определен период от време. Протоколите за ликвиден стейкинг облекчават техническата част, приемат по-малки инвестиции и дават на потребителите в замяна вид монета, която потвърждава стейкнатия им дял и която могат да използват другаде.
Рискове и регулации
Според Кунал Гоел, анализатор на Messari, услугата е еквивалент на държавните облигации в блокчейна. По думите му „макар те да не са напълно безрискови, те носят по-малък риск и все още нямат хакове или злоупотреби“.
Подновеният интерес към ликвидния стейкинг е на фона на регулаторния натиск върху криптосектора в САЩ, включително върху продукти на централизирани борси, което накара платформи като Kraken и Bitstamp да се откажат да предлагат продукти там.
И на други места властите предприемат мерки за ограничаване на стейкинга, включително в Хонконг и Сингапур.
„Регулаторният натиск върху стейкинг продукти, предлагани от централизирани борси, със сигурност помага на ликвидния стейкинг“, коментира Ричард Галвин, съосновател на DACM.
В момента Lido е най-голямата DeFi услуга, базирана на активи за 14 млрд. долара, посочват на DefiLlama. Токенът на Lido поскъпна с 60% тази година, задминавайки 27-процентното увеличение при индекс с най-големите 100 криптовалути.