Международният валутен фонд (МВФ) „работи усилено“ върху концепция за международна инфраструктура, която да осигури извършването на сетълменти между дигитални валути, издавани от централните банки.
Такава платформа ще помогне за използването на т. нар. дигитални валути на централните банки (CBDC), коментира управляващият директор Кристалина Георгиева по време на конференция в Рабат, Мароко, цитирана от Bloomberg.
„Работим върху принцип за оперативна съвместимост“, коментира тя. Такава концепция ще предвижда споделена инфраструктура, която да предотвратява появата на пречки пред сетълмента, което е „последното нещо, което искаме“, за да се избегне бъдеща икономическа фрагментация, каза Георгиева.
Водени от намаляващото използване на пари в брой и растящите лихви по криптоактивите, много парични институции започнаха да проучват възможностите за издаване на собствени дигитални валути.
Десет централни банки – от общо 14, които разглеждат възможността за издаване на дигитални законни платежни средства – вече „преминават финиша“, коментира Георгиева. По думите ѝ има още „много, което не е решено“ по отношение на регулирането и организирането на тези CBDC.
„Ще гоним неуморно заедно“ развитието на CBDC, допълни Георгиева.