Спорът дали криптовалутите са алтернатива на фиатните пари е бил решен след миналогодишната криза в сектора на дигиталните активи. На това мнение е Агустин Карстенс, ръководител на Банката за международни разплащания (БМР).
„Тази битка бе спечелена“, коментира той в интервю за Bloomberg TV в сряда. „Технология не създава надеждни пари“, допълни той.
Секторът на дигиталните активи все още ближе рани, след като загуби близо 2 трлн. долара пазарна капитализация и трябваше да понесе удара от краха на криптоимперията на Сам Банкман-Фрийд през ноември.
„Само законната, историческа инфраструктура зад централните банки може да даде голяма надеждност“ на парите, коментира Карстенс. Той заяви също, че очаква „силна позиция“ от Г-20 за засилване на регулациите върху сектора на дигиталните активи.
Според него криптовалутите са финансова дейност, която може да съществува само „при определени условия“.
Карстенс имаше изказване и в рамките на събитие на Паричната служба на Сингапур, отбелязвайки, че дигиталните валути на централните банки (CBDC) и токенизираните депозити (съществуващи депозити, съхранявани в портфейл вместо сметка, които могат да се обменят по номинална стойност в национални валути за разлика от криптовалутите, бел. ред.) могат да помогнат за ефективността.
В изказването си той засегна и темата за стейбълкойните. По думите му регулаторите трябва да гарантират, че стейбълкойните няма да навредят на инвеститорите и потребителите или да фрагментират паричната система.