Nexo – международната компания за дигитални активи, създадена в България, започва постепенно излизане от пазара в САЩ на фона на неразбирателството си с щатските власти във връзка с част от дейността си.
„Решението ни е взето на фона на над 18 месеца добронамерен диалог с американските щатски и федерални регулатори“, посочват от компанията в позиция. „Въпреки че регулаторите първоначално насърчиха нашето сътрудничество и един устойчив път напред изглеждаше възможен, то събитията от последните седмици и месеци, както и последвалата промяна в поведението на регулаторите сочат обратното“, се казва още в съобщение, публикувано в Twitter.
Today we are announcing the regrettable but necessary decision that Nexo will be phasing out its products and services in the United States due to a lack of regulatory clarity. ?
— Nexo (@Nexo) December 5, 2022
Компанията ще продължи да обработва тегления в реално време, тъй като планира „систематично“ изтегляне от страната, става ясно още от съобщението. Nexo има над 5 млн. потребители в 200 юрисдикции по света, е посочено на сайта на компанията, цитиран от Bloomberg.
В съобщението от Nexo посочват още, че причината за решението е „липса на регулаторна яснота“.
През септември регулатори от осем американски щата – Калифорния, Кентъки, Мериленд, Ню Йорк, Оклахома, Южна Каролина, Върмонт и Вашингтон – заявиха, че Nexo предлага носещи лихва инструменти, които обаче не са регистрирани като ценни книжа.
В последното си съобщение от Nexo посочват, че в рамките на диалога с регулаторите през 2021 и 2022 г. са се разделили с клиенти от Ню Йорк и Върмонт и са прекратени новите регистрации за всички нови клиенти на носещия лихва продукт на компанията Earn Interest Product. Също така от вторник продуктът няма да е достъпен за съществуващи клиенти в осем допълнителни щата.
До момента компанията е сред относително устойчивите на фона на кризата с FTX на Сам Банкман-Фрийд. В началото на ноември от Nexo съобщиха, че имат „0 долара нетна експозиция“ към криптоборсата FTX и свързаната с нея търговска компания Alameda. Това стана само три дни преди FTX да подаде документи за защита от фалит, съобщава Bloomberg. Компанията обаче поясни, че „има малък заем на Alameda (по-малко от 0,5% от нашите активи), напълно обезпечен от дигитални активи, които бяха продадени изцяло от нашия екип преди два дни, което доведе до 100% възстановяване на сумата по главницата и 0 долара загуби за компанията“.