Последните дни бяха бурни в света на така или иначе слабо регулираните криптовалути – изпълнени със замеряне с кал в Twitter, шокиращи придобивания и поевтиняващи цени.
Най-голямата борса в света Binance Holdings Ltd. се готви да придобие конкурента FTX.com, което би било радикално консолидиране на влияние в криптосвета. Предварителното споразумение обаче засега е необвързващо, което кара пазара да изтръпва и носи нови понижения в цените на криптовалутите. И макар те да изглеждат като нишов дял на финансовия сектор, сагата между двата най-големи играча разтърси екосистемата и като нищо може да има дълготрайни последствия, пише Bloomberg.
Какво са Binance и FTX?
Те са две от най-големите криптоборси – пазарът, където инвеститори купуват, продават и съхраняват токени. Binance е най-голямата криптоборса по обем със значителна преднина, а FTX е в топ пет, показват данни на аналитичната компания CoinMarketCap (която също е собственост на Binance).
Кой ги управлява?
Те са управлявани съответно и от двамата най-влиятелни и харизматични хора в криптосвета - Binance от Чанпън Джао (известен с псевдонима си от двете първи букви на името му - CZ), а FTX от Сам Банкман-Фрийд (също известен с инициала SBF).
Банкман, който само допреди няколко седмици бе трейдър на търговската компания Jane Street, беше навсякъде в криптоиндустрията. 30-годишният къдрав бивш милиардер подкрепяше проблемни проекти, включително BlockFi, Voyager Digital и Celsius. Той се радваше на одобрението на имена като Softbank Vision Fund, Сингапурския държавен фонд Тemasek, фонда на Учителския пенсионен план на Онтарио, както и на по-малки инвеститори. Снимка: Benjamin Girette/Bloomberg
Джао, на свой ред, е роден в Китай канадски гражданин, който емигрира във Ванкувър на 12 г. и завършва с диплома за компютърни науки университета „Макгил“ в Монреал. Той основава Binance през 2017 г. в Шанхай, но китайското правителство забранява криптоборсите същата година. Сега той е базиран в Дубай.
Защо се развалят отношенията им?
През 2019 г. Binance инвестира във FTX, тогава борса за деривати. Следващата година Binance пуска своя собствена платформа за криптодеривати и бързо става лидер в сегмента.
Напрежението нарасна, докато двете компании поемат по все по-различни пътища по отношение на регулаторите. Банкман-Фрийд свидетелства пред американския Конгрес, а Binance е изправена пред регулаторни разследвания на различни места по света.
Двете компании също така се конкурират за активи, като и двете наддаваха за активи на Voyager Digital – търг, който FTX.US спечели.
Джао и Банкман-Фрийд разменят реплики в Twitter от месеци, карайки се по въпроси, вариращи от лобирането пред американски политици до обвинения в нечестна търговия.
Какво се случи току-що в криптосвета?
Този уикенд Джао писа в Twitter, че Binance ще ликвидира притежанията си от токена FTT монетата, издавана от FTX.
Туитът последва публикация на CoinDesk, според която Alameda Research, компанията за търговия на дигитални активи на Банкман-Фрийд, държи голяма част от активите си именно в тази монета.
Това предизвика значителни притеснения за състоянието на FTX и инвеститорите започнаха да оттеглят парите си. Цената на FTT се срина със 72% във вторник и продължи движението надолу и в сряда. Ден преди постигането на споразумение Банкман-Фрийд каза в Twitter, че активите на FTX са си „добре“ и че „конкурент се опитва да ни притисне с неверни слухове“.