Биткойнът стана жертва на значително поевтиняване през последната година, но разпродажбите може да не са приключили съвсем.
Това поне е прогнозата на компанията за проучвания на дигитални активи CryptoCompare, която посочва редица измерители и историческа данни като доказателство, че дъното още не е достигнато.
Предишни мечи пазари, започнали през 2013 г. и 2017 г., предполагат, че все пак може да усетим по-нататъшни спадове, посочват анализаторите на CryptoCompare в доклад, публикуван в четвъртък. Най-голямата дигитална валута по пазарна капитализация отбелязва спад в цената си от 83% и 87% по време на тези периоди, продължили съответно 364 и 406 сесии.
Досега цената на биткойна се е смъкнала със 73% в рамките на 357 сесии към 31 октомври, което означава, че не е била така остра, що се отнася до времевата рамка и процентното изражение. Това оставя възможност 2022 г. да донесе „най-тежкото свиване в историята на биткойна“, посочват те.
Развитие на предишни мечи пазари в цена и дни. Графика: CryptoCompare/Bloomberg
Междувременно по време на последния мечи пазар осреднената годишна волатилност на биткойна е 79% - мярка, която в момента се движи около 63%. „В контекста на сегашния пазар вярваме, че е възможно високостресово събитие да се състои в системата на традиционните финанси, което да причини натиск за продажба сред водещи класове активи, довеждайки до пик на волатилността и възможно движение надолу“, казват от CryptoCompare. Волатилността на биткойна от 2017 г. насам. Графика: CryptoCompare/Bloomberg
И макар всички по-рискови активи да са под напрежение тази година на фона на увеличаването на лихвените проценти от централните банки в опит да се озапти инфлацията, криптовалутите се оказаха особено силно засегнати. Цената на биткойна в момента се движи около 20 хил. долара, което е значително под пика от почти 69 хил. долара в края на миналата година.
Въпреки това от CryptoCompare посочват, че търгуваните обеми не намаляват толкова, колкото през предходния мечи пазар, започнал през 2017 г., когато понижението е било от 60% спрямо пика. През 2022 г. те се свиват с 35% спрямо пика от миналата година. Според доклада това може би предполага, че обемите са станали по-устойчиви въпреки свиването или предстои още спад на активността. Търгувани обеми и цена на биткойна. Графика: CryptoCompare/Bloomberg
Изследователите също така отбелязват, че пазарната доминация на биткойна в миналото е била използвана като измерител за определяне на етапа на пазарния цикъл. В по-ранни случаи анализаторите предполагат, че доминацията му отслабва при бичи пазар, тъй като инвеститорите ще се насочат и към по-малки монети, привличащи внимание. И обратно, при мечи пазар се очаква обратната тенденция, въпреки че засега това не е случаят и мнозина криптофенове гледат и към други монети.
„Възможно е да не сме все още във финалните етапи на мечия пазар, което предполага, че по-малките проекти ще продължат да губят стойност и може да доведат до увеличение на лидерството на биткойна в краткосрочен до дългосрочен план“, се казва в доклада.
преди 2 години До: nikiangel...но обърната! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Пирамида. отговор Сигнализирай за неуместен коментар