Биткойнът поскъпна с най-много от поне месец насам, минавайки над психологическата граница от 20 хил. долара на фона на поевтиняващия долар, съобщава Bloomberg.
Цената на най-голямата криптовалута по пазарна капитализация нарасна със 7,8% за последното денонощие към 12:15 ч. българско време до 20 702 долара, показват данни на CoinDesk. Това е най-високата ѝ цена от поне 26 август насам. Цената на биткойна през последния месец. Графика: CoinDesk
Зелената вълна обхвана и по-широкия криптопазар. Етерът прибавя към цената си почти 5% до близо 1697 долара. От своя страна рипълът и карданото поскъпват със съответно 6% и 4,6%.
В същото време капитализацията на криптопазара отново е над 1 трлн. долара до 1,08 трлн. долара, което е ръст от 5,8% за последните 24 часа, показват данни на CoinGecko. За последния ден търгуваният обем криптовалути възлиза на 88,9 млрд. долара. Водещата позиция на биткойна е с дял от 36,9%, а тази на етера е 19,2%.
Ръстовете на криптопазара са в унисон и с положителните движения на азиатските борси на фона на завърналия се апетит за риск. Хонконгският индекс Hang Seng напредна с 2,7%, а японският Nikkei-225 с 0,5%.
Основен двигател на днешното рали обаче се оказва поевтиняването на долара. Доларовият спот индекс на Bloomberg се сви с 0,7% по време на азиатската търговия, след като по-рано през седмицата достигна до най-високото си равнище. Всички валути на страните от Г-10 поскъпнаха спрямо американските пари, като чувствителните към риска австралийски долар и норвежка крона бяха начело.
Биткойнът се намира блокиран в най-тесния диапазон на търговия от близо две години през септември. Сред причините е и несигурността за това докъде ще стигнат централните банки в увеличаването на лихвените проценти на фона на ускоряваща се инфлация и забавяща се икономика.
По-рано в четвъртък в изказване управителят на Федералния резерв Джером Пауъл повтори позицията си, че централната банка не иска да пречи на криптоиновациите, но наличието на регулации е важно. Пауъл подчерта нуждата от подходящо регулиране на стейбълкойните. „Не смятам, че искате да вземете пари и да ги превърнете в поредния потребителски продукт, който някой път се проваля, друг път е добре“, каза той, цитиран от CoinDesk.