Тайланд ще забрани използването на криптовалути като начин за извършване на плащания за стоки и услуги с довода, че използването на дигитални активи заплашва финансовата система и икономиката на страната.
Бизнес операторите – включително криптоборсите – не трябва да предоставят подобни платежни услуги и им е забранено да рекламират дигиталните валути като начин за разплащане, посочват от Комисията за ценните книжа и борсите в позиция от сряда. Новите регулации обаче няма да засегнат търговията или инвестициите, посочват от агенцията.
Ограничението за трансакциите ще бъде активно от 1 април, но компаниите ще разполагат с време до края на месеца, за да се съобразят, посочва регулаторът.
Действията на Тайланд срещу дигиталните активи се случват на фона на нарастващ интерес от частни инвеститори – най-вече млади хора, които искат да подобрят възвръщаемостта си. Търговските банки засега са предпазливи по отношение на пряко участие в търговията с дигитални активи заради волатилността и несигурността.
Разработването на единица за ценообразуване, различна от тайландския бат, ще увеличи разходите за икономическата активност и ще намали ефективността на изпълнението на паричната политика, посочва регулаторът. В случай на ликвидна криза Тайландската централна банка няма да може да осигури помощ на финансовите институции под друга форма освен в батове, се казва още.
В рамките на новите ограничения доставчиците на услуги, свързани с дигиталните активи, ще трябва да спрат рекламите, склоняването и установяването на система за улеснение на плащания чрез дигитални портфейли. Бизнес операторите трябва да предупредят клиентите си за използването на дигитални активи за плащания и ще имат право да премахват профили, ако те нарушават разпоредбите.
Обемите дигитални активи, притежавани от тайландски граждани, е нараснал до 114,5 млрд. бата (3,4 млрд. долара) спрямо 9,6 млрд. бата преди няколко години, съобщи правителството през януари. Средният дневен обем е нараснал до 4,8 млрд. бата от 240 млн. бата, а активните търгуващи профили са се увеличили до 1,98 млн. от 170 хил. преди пандемията.