IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Финансовият министър обясни на депутатите защо бюджет с 3% дефицит е „трудна задача“

Теменужка Петкова не навлезе в конкретика за бъдещата финансова рамка, а за всички трудности обвини предшественика си Асен Василев

17:56 | 30.01.25 г. 5
Снимка: БГНЕС/СТЕФАН ВАСИЛЕВ
Снимка: БГНЕС/СТЕФАН ВАСИЛЕВ

В Бюджет 2025 няма да се залагат мерки като данъчна амнистия, нито ще се създава приходна мегаагенция. Няма да бъдат увеличавани данъци, нито ще се „режат“ заплати и пенсии. За сметка на това правителството ще се старае да спази Закона за публичните финанси и да предложи бюджет с дефицит до 3% от БВП. Това стана ясно от изслушването на финансовия министър Теменужка Петкова и нейната заместничка Людмила Петкова в Народното събрание, след което въпросите останаха повече от отговорите.

"В момента правим сериозни анализи, така че да предложим реалистичен бюджет за 2025 г.", каза Теменужка Петкова. На кои мерки ще разчита обаче редовният кабинет, за да овладее ситуацията в публичните финанси, която Петкова описа като „много тежка“, не стана ясно.

Актуалните финанси (по сметки от оттегления „служебен“ бюджет)

По време на изслушването Теменужка Петкова изнесе данни за състоянието на публичните финанси в периода 2022-2024 г., както и очаквания за 2025 г., като по-късно стана ясно, че анализите са направени въз основа на внесения от служебното правителство, но оттеглен от редовното, проект за държавен бюджет.  

„Искам да кажа, че положението е наистина много, много тежко. Всички оптимисти до момента ще трябва да ги разочаровам“, каза Петкова.

Ръстът в данъчно-осигурителните приходи за периода 2022 – 2024 г. е от 11,9 млрд. лв., или средногодишен ръст от около 6 млрд. лв.

Петкова обособи като „фактори с еднократен и неустойчив характер“ целевите вноски от държавната енергетика в размер на 5 млрд. лв. за компенсиране на небитовите крайни потребители на електрическа енергия през 2022 г., изплащане на междинен дивидент от БЕХ през 2023 г. в размер на 800 млн. лв., вместо през 2024 г., и други подобни действия, които са били предприемани.

По думите ѝ още искането за средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) през октомври 2023 г. е било направено „с ясното разбиране“, че „вероятността да не се получи транш на стойност 635 млн. евро, или 1,3 млрд. лева, е била голяма“ и това води до по-малко средства от помощи в бюджета, като те са намалели като относителен дял от БВП – от 38,5% от БВП през 2022 г. на 35,7% от БВП през 2024 г.

Разходите по консолидираната фискална програма през анализирания период нарастват от 66,1 млрд. лв. през 2022 г. на 78,1 млрд. лв. за 2024 г., а като относителен дял от БВП се запазват за този период. Тя акцентира върху нарастването на разходите за персонал и пенсиите.

„Значителното увеличаване на социалните и здравноосигурителни плащания, включително пенсии, не е гарантирано с трайни приходни мерки, които да осигурят устойчивост на пенсионната система“, заяви Петкова. Тя посочи, че и увеличаването на разходите за персонал не се основава на последователна и устойчива политика по доходите.

Финансовият министър отбеляза, че при изготвянето на проекта за бюджет от служебното правителство е очертан базов вариант на бюджет с дефицит по КФП от 18,1 млрд. лв.

В очакванията за 2025 г. се посочва номинален ръст на приходите и помощите от 6,2 млрд. лв. до 81,5 млрд. лв., или 8,3%, а увеличенията в разходите достигат 99,6 млрд. лв.

Разходите за персонал растат с 4,4 млрд. лв. спрямо 2024 г., тези за издръжка – с 1,4 млрд. лв., а тези за социални плащания и пенсии – с 5,4 млрд. лв.

Предвиденият ръст на капиталовите разходи е от 10 млрд. лв. по програмата за 2024 г. до 15,2 млрд. лв. през 2025 г., или ръст от 5,2 млрд. лв.

„Размерът на тези неразплатени на практика разходи е около 700 млн. лева, тоест това остава неразплатено и ще трябва да се плати в рамките на следващия бюджет“, каза Теменужка Петкова.

„Ние ще продължим, разбира се, да работим за това да предложим Закон за държавния бюджет за 2025 г. с дефицит до 3%. Задачата е изключително трудна“, заяви Петкова.

Заложените „капани“

За Теменужка Петкова, която два пъти беше министър на енергетиката, един от най-големите „капани“, оставени от предшественика ѝ на поста в предходния редовен кабинет Асен Василев, е именно в сектор „Енергетика“.

„Към настоящия момент секторът е обезкървен. Всичко, което трябваше да се извърши като инвестиции, няма как да бъде направено, защото стремежът да бъде взето всичко оттам се оказа пагубен“, каза Петкова. Друг капан видя тя в заложените от ПП-ДБ „невъзможни реформи“ в Плана за възстановяване и устойчивост.

Сред „капаните“ заместник-министърът на финансите Людмила Петкова допълни и обещаните от премиера в правителството на ПП-ДБ и ГЕРБ Николай Денков средства от украинската помощ за земеделските производители, както и непредвидените разходи за предсрочните парламентарни избори и ръста на заплатите във висшето образование.

„В бюджета за 2024 г. нямаше никакъв буфер, независимо дали ще го изпълнява служебно, или редовно правителство“, каза Людмила Петкова.

Риск пред финансите е било и тегленето на дълга, за тегленето на който не е била направена подготовка до април, когато тя поема министерския пост в служебния кабинет „Главчев“.

"Понеже тук се изнася информация как за бюджета за 2025 г. е виновно служебното правителство. Искам да кажа за изпълнението на бюджетите през последните 4 години. Бюджетът за 2021 г. съставен от министър Кирил Ананиев, Бюджет 2022 е изпълнен от министър Росица Велкова, Бюджет 2023 е изпълнен от министър Василев, а бюджетът за 2024 г. е изпълнен от мен. Това, което се изписва като заслуга, че са изпълнени от Василев, не е вярно", заяви заместник-министърът на финансите Людмила Петкова.

Какви мерки се предлагат с Бюджет 2025

Относно параметрите на предстоящия бюджет, който трябва да бъде внесен в Министерския съвет до 14 февруари, Петкова беше пестелива. Тя обясни, че проектът, по който се работи, е за „стабилизиране на публичните финанси“. 

„Категорично няма да се увеличават данъци, няма да се елиминират инвестиционни разходи. Категорично няма да се режат заплати и пенсии“, подчерта Петкова.

Въпреки многократно задаваните посоки във връзка с идеите на редовния кабинет за овладяване на кризата в публичните финанси, Теменужка Петкова не навлезе в конкретика. Все пак стана ясно, че за момента няма да се променя статутът на Агенция „Митници“ и НАП и създаването на приходна мегаагенция – идея на над 15 години, не е на дневен ред. Не се предвиждат и съкращения на заетите в двете агенции.

По време на изслушването на Теменужка Петкова се разбра и че в момента текат разговори с минната индустрия за „оптимизиране“ на концесионните възнаграждения, които финансовият министър определи като важни и за общинските бюджети, и на национално ниво.

Категорично отпада идеята, предложена от служебния министър, да бъде въведена т.нар. „данъчна амнистия“. Само ден по-рано депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев обяви пред bTV, че служебният финансов министър е обявил очакван ефект от данъчната амнистия в размер на над 4 млрд. лв. приход при сметки на министерството, които показват очаквани едва 300 млн. лв.

Въпросите, които останаха без отговор

Депутатът от ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев попита откъде идва ръстът на средствата за персонал, като по думите му, ако 2 млрд. лв. са увеличенията на заплати в Министерството на отбраната и МВР, не става ясно за какво са останалите 2,2 млрд. лв. Той попита и защо издръжката се увеличава с 1,4 млрд. лв., както и защо капиталовата програма се увеличава с 5 млрд. лв., след като от отделените през миналата година 10 млрд. лв. са похарчени само 6 млрд. лв.

Финансовият министър не отговори на зададения въпрос, посочвайки, че се позовава на данните от проекта за базов бюджет, изготвен от служебното правителство. Запитана от МЕЧ защо се позовава в изказването си на данни от оттегления проектобюджет на служебния кабинет, тя посочи: „Числата са такива, каквито са“.

Заместник-министърът на финансите Людмила Петкова обясни ръста на заплатите с приетата през 2024 г. политика за намаляване на диспропорциите, а издръжката е заради индексации на договорите в МРРБ и НКЖИ.

Според Асен Василев обаче ръстът за разходите за пенсии се покрива от увеличените приходи, а през всички анализирани години страната не е надвишила рамката от 3% дефицит. Според него не средствата за пенсии и социалните разходи са проблем, а „подаръците“ за силовите структури, както той нарече ръста на заплатите в системата на МВР.

По думите му в анализирания период българската икономика се е развивала с ръст, три пъти по-бърз от този на Европейския съюз (ЕС).

Според него проблем в разходната част се създава от повишаването на разходите в капиталовата програма. „Ако направите капиталовата програма 25 млрд. лв., дупката ще стане 28 млрд. лв. Колкото повече решите да раздавате през капиталовата програма, толкова по-голяма ще е дупката“, каза той и подчерта, че това не е „наследство“, а решение на правителството. Той попита и защо се увеличават заплатите в Министерския съвет с 30%.

В отговор Теменужка Петкова го призова към „смирение“.

По време на изслушването не стана ясно и дали се предвижда административна реформа, въпреки че такъв въпрос беше зададен от страна на „БСП – Обединена левица“.

Петкова не отговори и дали ще отхвърли настояването на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов ДДС за ресторантьорския бранш отново да бъде намалено на 9%, което би струвало 400 млн. лв. на бюджета. Финансовият министър не коментира и дали като депутат е подкрепила ръста на заплатите в Министерството на вътрешните работи от 50%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:56 | 30.01.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 0
doba
преди 2 седмици
До: mr. Yoda, то проблема е, че не се знае следващото колко ще е по-добро(евентуално) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 22
khao
преди 3 седмици
дано това некадърно правителство падне по скоро...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 12
mr. Yoda
преди 3 седмици
дА **** ПРОСТОТЪПОДОЛНОЛЪЖЛИВОкИРО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 1
odysey
преди 3 седмици
Гербавия само гроба го изправя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 30 rate down comment 0
Damian12
преди 3 седмици
Май просто не остават пари за крадене :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още