Парламентарната комисия по бюджет и финанси прие на второ четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г., като отхвърли или не допусна до разглеждане мнозинството от предложения, направени от депутатите между двете четения на текстовете. Законът трябва да важи от 1 януари до приемане на Закон за държавния бюджет за 2025 г., Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., но за срок не по-дълъг от три месеца.
Първото заседание на комисията беше ръководено от депутата от ПП-ДБ Асен Василев, а днешното – от Делян Добрев (ГЕРБ-СДС).
В началото на заседанието депутатът от „ДПС – Ново начало“ Йордан Цонев поиска като отделна точка в дневния ред на заседанието да влязат предложения за промени в Закона за ДДС, които целят възстановяване на намалената ДДС ставка от 9% за ресторантите, въведена като анти-Covid мярка, и нулевата ставка за хляба и брашното, която да важи безсрочно. Предложението му не беше прието. След това той се опита да прокара предложенията си отново през самия Закон за събирането на приходи и извършването на разходи, оправдавайки ниския данък върху дейността на ресторантите с конкурентните пазари в Турция и Гърция, при които има подобни отстъпки, но предложението му не беше прието.
Цонев заяви и че в почти всички страни има преференциални ставки за хляба и обясни предложението с това, че „хората го искат и имат нужда да бъде така“. В крайна сметка обаче бюджетната комисия гласува, че предложенията са недопустими за разглеждане като част от законопроекта за приходите и разходите.
Без ограничения в „празния чек“
По време на дискусиите за законопроекта в пленарна зала една от основните критики беше насочена към правомощията на Министерския съвет да прави капиталови и други разходи без ограничения. Депутатите от „Демократична България“ и от „Продължаваме промяната“ поотделно внесоха предложения за ограничаване на потенциалните харчове на кабинета, но те бяха отхвърлени. Според депутата от ДБ Мартин Димитров така се дава „празен чек“ в ръцете на служебното правителство.
Промяна беше нанесена единствено по отношение на НЗОК, като се добавиха уточнения, които уреждат отстъпките при сключване на рамкови договори с фармацевтичните компании, след като и вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова се съгласи, че в този член има известни пропуски, и след като представител на НЗОК потвърди необходимостта от предложените уточнения.
Гаранции за компенсациите за ток
Единодушно бюджетната комисия одобри през закона да се гарантират и компенсациите за високите цени на тока за бизнеса. Това беше направено след идентични предложения на ГЕРБ-СДС и „ДПС – Ново начало“.
На 9 януари работодателски и бизнес организации декларираха стачна готовност заради отпадналите компенсации за тока. Темата беше повдигната по време на първото гласуване на закона за приходите и разходите в бюджетна комисия, като тогава работодатели изразиха мнение, че без компенсации за тока ще се повишат цените на стоки и услуги и съответно – инфлацията. Самите компенсации за бизнеса заради високите цени на тока бяха въведени през 2021 г.
Идеи за реформи в МВР през тримесечния закон
Макар че рамката на законопроекта за приходите и разходите е ограничена във времето, през него депутатите от „Демократична България“ Мартин Димитров и Божидар Божанов предложиха мярка, свързана със заетите в Министерството на вътрешните работи.
Димитров изтъкна, че в системата работят около 5 хил. души в пенсионна възраст, които ще получат и повишение на заплатата през 2025 г., и увеличение на пенсията. Затова и той предложи освен да могат да бъдат освобождавани хората в пенсионна възраст, увеличението на заплатата да бъде направено, като се използва за основа не средната работна заплата за страната, а за съответната област, в която работят служителите.
ДБ предложиха и увеличението да се намалява със задължителните здравноосигурителни и социални вноски, които биха се направили в други сектори. Сред предложенията е да се намали обезщетението при пенсиониране на заетите в МВР, както и при изплащане на тези обезщетения като основа да се използва месечното възнаграждение за предходната година.
От коалицията поискаха и правителството да публикува два пъти годишно на страницата си броя на хората, навършили пенсионна възраст, в държавната администрация. Предложението им обаче не беше допуснато до разглеждане.
Не беше допусната и идеята на „Продължаваме промяната“ пенсионерите, работещи в МВР, да заплащат сами осигуровките си.
Без такса за транзит на руски газ
Сред другите по-шумно огласени идеи беше предложението на Асен Василев за възстановяването на таксата от 20 лв. върху транзита на руски газ през България. Според него това ще донесе допълнителен годишен проход от 3 млрд. лв. за страната. Сред аргументите на Василев беше това, че тази такса вече е била наложена веднъж, но е отменена с оглед на приемането на България в Шенген. Тогава Унгария заплаши да блокира членството на страната, ако не бъде отменена таксата и така тя беше оттеглена със задна дата.
„Това са 3 млрд. лв., които не ги плаща българският бизнес и не го плащат българските граждани“, каза Василев пред депутатите в бюджетната комисия.
Депутатите от ГЕРБ-СДС Делян Добрев и Теменужка Петкова обаче отбелязаха, че такава такса така и не е била събрана при предишното ѝ прилагане, а предложението в крайна сметка не беше допуснато до разглеждане в комисията.
Отпадна и друго предложение на ПП – това с една година да бъде отложено влизането в сила на разпоредбите, свързани с ESG, които изискват фирмите да подготвят специални одитни доклади.
Ако бъде одобрен и в пленарна зала, законът ще влезе в сила със задна дата от 1 януари.
Без промени в Закона за БНБ
По време на днешното си заседание депутатите отхвърлиха предложения от Министерския съвет законопроект, свързан със ситуациите, в които управител или подуправител на БНБ приеме да бъде служебен премиер.
По време на заседанието обаче беше приет Законопроект за ратифициране на Финансовия договор между Република България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027 (СПЗ)“.
преди 3 дни само разходи гласуват без мисъл,а за реформи не отговор Сигнализирай за неуместен коментар