Предвид състоянието на фиска, ми се струва малко вероятно отново да бъде свален ДДС за хляба и за ресторантите. Това заяви пред БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).
„Трябва да подчертаем, особено що се отнася до намаленото ДДС за ресторантите, това беше Covid мярка, а вече няма Covid. За мен няма финансова, нито икономическа логика да бъде сваляно ДДС“, каза Панчев.
Според него дори при сваляне на данъка върху добавена стойност е малко вероятно да видим намаление на цените.
„Темата трябва да бъде затворена и изобщо да не се занимаваме с пипане на ДДС по този начин през 2025 г.“, подчерта Панчев. Той посочи, че крайният ефект върху потребителя от такава мярка няма да е особен.
Предложенията на политици да се работи за връщането на намалената ставка за ресторантьорския бранш и нулевата ставка за хляба, икономистът определи като „игра на популизъм“.
Рискове за членството в еврозоната
По думите на Панчев в момента не изпълняваме инфлационния критерий за влизане в еврозоната и вероятно няма да бъде изпълнен с данните за януари, които се очакват през февруари. Той обаче подчерта, че фокусът на политиците в момента трябва да е не върху еврозоната, а върху други проблеми като бюджета.
Според Панчев „миниенергийната криза в региона“ и връщането на 20% ДДС за хляба са причина за ръста на цени от началото на новата година, като той смята, че „ударът ще е единичен, но със сигурност ще направи първите месеци на 2025 г. доста по-трудни“.
„Това са извънредни ситуации. Останалата част от инфлацията не изглежда да върви нагоре на този етап“, каза той.
Икономистът посочи, че очаква увеличението на пенсиите по швейцарското правило да се случи, „може би на ръба на закона“. Панчев отбеляза, че е важно народните представители да разгледат както проектобюджета, предложен от Министерския съвет за 2025 г., така и законопроекта за приходите и разходите, чрез който се решават голяма част от неяснотите.
Бюджет 2025
Той допусна и възможност проектозаконът за бюджета да бъде оттеглен и на утрешната бюджетна комисия в парламента да се разгледат предложенията за приходите и разходите.
Според Панчев обаче, ако този проект се превърне в закон, ще рестартира част от програмите, които зависят правно от присъствието на Бюджет 2025 г., но това ще бъде за кратък период. Така, както е разписан, ни поставя в ситуация, в която ще харчим доста и не е ясно откъде ще дойдат приходите, коментира той.
Според него това ще е „кръпка за един-два месеца“, която ще реши техническите въпроси, но няма да е ясно откъде ще се покриват разходите. Панчев допусна възможност за използване на фискални резерви за финансиране на разходите.
преди 1 ден До: Az_Kocho поради други корупционни схеми... май и за хазарта не се промени! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 ден До: Един Българин.....така е, но защо хотелиерите останаха с 9 пр. ДДС? Те също трябва да започнат да плащат 20 пр. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 ден Увеличение на заплатите в държавния сектор за сметка на безумни дефицити, които не се знае как ще бъдат покрити и кой ще плаща заемите е много лоша идея. Да си купуват гласовете и да не натоварват данъкоплатеца. ДДС за ресторантите трябва да е над 20% т.к. цените там надминаха всякакви разумни нива т.е. поне държавата да прибира нещо. Не виждам причина да хляб и брашно да са с намалена ставка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар