Законът за държавния бюджет нарушава основното правило в Закона за публичните финанси разходите да не надхвърлят 40% от брутния вътрешен продукт (БВП), заяви пред БНР икономисът Любомир Дацов, бивш зам.-министър на финансите. "Аз не мога да си представя как се внася закон, който не отговаря на законодателната рамка. Това се случва за първи път", каза той и уточни, че разминаването е от около 2%.
Според него дефицитът в бюджета за 2024 година надхврърля 3% - капиталовата програма не е изпълнена изцяло, но в началото на миналата година е направен "трик" - разходите са били намалени с 1,2 млрд. лева за инвестициите за общините, което изкуствено намалява дефицита. Реално той е около 4%, сочат изчисленията на Дацов и при това положение "еврозоната е мираж", изтъкна още той и допълни, че бюджетът е "изключително дебалансиран" и дори дефицитът да е 3%, това не отразява реално ситуацията с публичните финанси.
Според икономиста дефицитът трудно ще се държи под контрол и като цяло управлението на публичните финанси е трудно заради "грешни решения" в миналите години. В същото време той посочи и добрата работа на Министерството на финансите по отношение на приходната част на бюджета за миналата година.
През 2025 година обаче приходната част не е изпълнима - има позиции, които са "напълно пожелателни", отбеляза още Дацов. Според него критика търпи и предложението за увеличаване на капиталовите разходи.
Очакванията са, че този проект на бюджет за 2025 година ще бъде изтеглен и ще се работи за удължаване на действието на закона за бюджета за миналата година.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова беше категорична по време на посещение в Пловдив, че няма никакъв проблем със забавянето на приемането на бюджета, защото такъв вариант е предвиден в законодателството на страната, допълва още БНР. В първите три месеца държавата може да работи въз основа на правила от Закона за публичните финанси, каза още Киселова.