IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Зорница Русинова: В проектобюджета за 2025 г. липсват определени политики

Без приет бюджет няма опасност за социалните плащания, а неяснота за някои параметри, каза председателят на Икономическия и социален съвет

13:48 | 02.01.25 г.

В предложения бюджет за 2025 г. липсват възможността за инвестиции и определени политики, които могат да се развиват. Това каза Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет на Република България, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria. Тя уточни, че това е било очаквано предвид факта, че се изготвя от служебен кабинет, и изрази надежда още в първите дни от работата на Народното събрание да се намери консенсус и да бъде приет Закон за държавния бюджет за 2025 г.

„За първи път влизаме в новата година, без да е приет Законът за държавния бюджет и освен, че не е приет, нямаме удължителен закон или друг законов акт, който да регламентира част от параметрите – специално за социалните плащания и в здравеопазването, което ще изправи пред сериозни затруднения част от администрацията“, коментира Русинова.

Според нея пред бюджета за 2025 г. има доста предизвикателства – първо, да посрещне социалните плащания, свързани не само със социалното подпомагане и обезпечаване, но и с определен тип законово установени увеличения в част от плащанията. От друга страна, трябва да се спазят бюджетната дисциплина и ограничението за дефицита. По думите на Русинова това е важно не само заради влизането в еврозоната, но и заради националното законодателство, което предполага нулев или съвсем малък дефицит, който би създал предвидимост по отношение на разходите на държавата.

„Това, което липсва на бизнеса, е предвидимостта. Ние нямаме яснота не само по отношение на параметрите за бюджета за тази година, но и за следващите няколко години, защото те вървят с комплект от прогнози. Една от основните стъпки, за да има икономическа стабилност, е да има предвидимост какво ще се случи през следващите няколко години“, каза още Русинова.

Тя обърна внимание на позитивите от влизането на България в Шенгенското пространство пълноправно от 1 януари 2025 г.

„В икономически аспект не само че беше доста очаквано от всички нас, но се надяваме и че това ще се отрази изключително позитивно на икономиката в България“, каза Русинова.

Според нея без бюджет няма толкова голяма опасност за социалните плащания, а по-скоро неяснота за някои параметри като размера на минималната пенсия и социални плащания като детските добавки.

Сред очакванията на Русинова за 2025 г. е на пазара на труда да се задържат ниски нива на безработица, но съчетани със задълбочаване на част от проблемите с липса на кадри и липса на подготвени кадри.

Според нея младите хора все по-трудно могат да си намерят работа, независимо от това, че имат и добро образование, заради връзката между приложимостта на образованието с конкретните нужди на бизнеса. Тя обърна внимание и на липсата на кадри и в обществените сектори – здравеопазване, образование, социални услуги.

„Нестабилността, която съществува поради политическата криза и общата криза в световен мащаб, оказаха сериозно влияние върху икономиката“, каза Русинова за изминалата година. Макроикономическите показатели засега показват стабилност. За съжаление, по отношение на доходите и това как всеки усеща ръста на цените не можем да сме оптимисти, коментира тя.

По думите ѝ средствата, които получаваме от ЕС, трябва да бъдат използвани за инвестиции в технологии, образование и обучение на кадри и инфраструктура.

Русинова смята, че е необходим цялостен анализ на данъчната система в България. „Ако има такъв диалог, той трябва да бъде между социалните партньори, т.е. да се слушат и двете страни – и работодатели и синдикати“, каза още тя. Русинова подчерта, че сериозните промени трябва да стъпват на експертни оценки и анализи и да не се правят частично.

Предприемачеството продължава да бъде една от темите, при които има сериозни предизвикателства.

 „Липсата на предвидимост при законодателството има негативен ефект върху предприемачите. Има възможности предприемачеството да се подпомага с европейски средства, но не се възползваме достатъчно от това“, каза тя.

„Влизането в еврозоната ще направи страната ни по-привлекателна за инвеститорите, защото ни прави част от общност, където има предвидимост при взимането на решенията. Това ще ограничи и практиките, свързани със сивата икономика“, отбеляза Русинова.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:48 | 02.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

Финанси виж още