IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Симеон Дянков: Бюджет 2025 ни отдалечава от еврозоната

Реално служебното правителство предлага 15 млрд. лв. дефицит и трябва да оттегли проектобюджета, настоява бившият финансов министър

18:03 | 31.12.24 г.
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

България се отдалечава с години, а може би и завинаги, от еврозоната с приемането на параметрите на Бюджет 2025 и прекомерния дефицит. Това мнение изрази пред БНР бившият финансов министър Симеон Дянков.

„Отиваме поне с още две години напред в бъдещето – 2029 година“, прогнозира той. Според него са налице "два непохватни опита България да влезе в огромен дефицит". Дянков предупреди, че в момента, в който „започнат разговори за този бюджет“, ще падне кредитният рейтинг на страната ни и това ще се отрази на заемите на бизнеса и домакинствата.

Финансистът определи като "глупава стъпка" предложението "да приемем разходи, срещу които не стоят реални приходи". „Един вид се казва – ще има голям дефицит, харчете сега. Няма я приходната част. Те сякаш казват – сега ни признайте всички разходи, да започнем от януари да харчим яко, но парламентаристите са опитни и няма да се хванат“, коментира той последните ходове на служебния кабинет и Министерството на финансите.

Дянков смята, че „трябва да се говори за външна намеса, защото няма как добри експерти, с каквито разполага финансовото ведомство, да предлагат подобни глупости“. И добави, че в Министерството на финансите знаят как се прави бюджет и затова е нетипично какво представлява Бюджет 2025. „Реално ни се предлага 15 млрд. лева дефицит вместо 6 милиарда, които трябват за 3% дефицит“, коментира той.

Дянков подчерта, че единствената правилна стъпка в момента е служебното правителство да оттегли проектобюджета от парламента, "защото там има 8% дефицит и всички финансисти в Брюксел и Европейската централна банка го виждат".

„Има четири пера, които са напълно измислени – едно от тях е опрощаване на данъците на тези, които не са си плащали данъците в миналото", коментира едно от предложенията за промяна бившият министър на финансите. Той е убеден, че ДДС приходите са изкуствено завишени.

Той е категоричен, че не се налага, а и не може служебното правителство да предложи удължителен закон за бюджета, защото по закон от 1 януари може да се харчи една дванайсета част от Бюджет 2024 г. и да продължи изплащането на заплати и пенсии. По думите му няма причина това да се прави, след като има конституционно решение още от 1993 г. И добави, че Министерският съвет прави опит Бюджет 2025 да легализира увеличението на заплатите в МВР, Агенция „Митници“, ДАНС. Дянков смята, че служебното правителство предлага неща, които не могат да станат, затова и според него „протестите са неминуеми“.

Като изход от създалата се ситуация финансистът вижда служебното правителство да признае грешката си при определяне на параметрите на най-важния финансов закон за България и да оттегли проектобюджета от парламента. "Едва тогава може да се внесе удължителен закон, както по времето, когато финансов министър беше Асен Василев", заяви той и отбеляза, че законово не е необходимо, но това създава „известна стабилност“. И съветва едва тогава да бъде предложен нов проектозакон за бюджета, в който са поправени грешките за приходи и разходи.

Запитан има ли шанс за четворна коалиция между ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“, „Има такъв народ“ и БСП, Дянков обясни, че шансът се е увеличил през последните две седмици именно заради грешки на служебното правителство, което „искаше на всички да угоди“. „Аз съм оптимист. Смятам, че до началото на февруари България ще има редовен кабинет“, прогнозира бившият финансов министър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:04 | 31.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

Финанси виж още