Притокът на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в Саудитска Арабия се свива през третото тримесечие - знак, че Кралството продължава да се сблъсква с предизвикателства при привличането на външни парични средства, за да подкрепи икономическата си реформа, съобщава Bloomberg.
Притокът на ПЧИ е намалял с 8% на тримесечна база до 18 млрд. риала (4,8 млрд. долара) за периода юли-септември, като страната отчита понижение и на годишна база, става ясно от правителствени данни.
Резултатът довежда стойността на притока на ПЧИ до 14,5 млрд. долара за първите девет месеца на 2024 г. Това е под нивата отпреди година и е само на половината от стойността от 29 млрд. долара, поставена от правителството за тази година.
За да постигне тази цел, Саудитска Арабия ще се нуждае от едно от най-силните си последни тримесечия по отношения на ПЧИ в историята на статистиката.
Рияд има за цел да учетвори притока на ПЧИ до 100 млрд. долара до 2030 г., тъй като се стреми да сподели част от финансовата тежест на разходите за своя план за икономическа диверсификация. Правителството на престолонаследника принц Мохамед Бин Салман също така приема чуждия опит като жизненоважен за пренасочването на местното население към нови индустрии като технологии и проучване на минерали, както и за катализиране на растежа в тези сектори.
Притокът на ПЧИ възлиза на около 26 млрд. долара за миналата година, над целта на Рияд, въпреки че остава най-ниската годишна стойност от 2020 г.
Геополитиката е един от факторите, влияещи върху растежа на ПЧИ, изтъква Абдул Кадир Хюсеин, управляващ директор в Arqaam Capital Limited. Чуждестранните инвеститори междувременно чакат да видят как ще се развият мащабните инфраструктурни проекти, добавя той.
През октомври министърът на инвестициите Халид Ал-Фалих призна, че Кралството трябва да извърви дълъг път, за да постигне бъдещите си цели, като същевременно изрази оптимизъм относно последните тенденции в данните.
„Всички водещи индикатори сочат нагоре. Всички светлини мигат в зелено“, подчертава той, цитиран от Bloomberg.
Редица новини се появиха миналия месец относно Инициативата за бъдещи инвестиции в Рияд, включително ангажиментите на Goldman Sachs Group Inc. и Z Capital Group, подкрепяйки оптимизма около бъдещите ПЧИ.
Саудитска Арабия се надява, че реформите в нейните инвестиционни закони през 2025 г. също ще проправят пътя за по-силен поток на чуждестранен капитал.
Саудитската икономика, която до голяма степен разчита на износа на петрол, е притисната да разшири източниците си на финансиране, тъй като ниските цени на петрола и високите разходи ограничават сметките и финансите на Кралството.
Саудитска Арабия отчете първия си дефицит по текущата сметка от 2021 г. през третото тримесечие, като се очаква да запише фискален дефицит от около 2,8% от брутния вътрешен продукт (БВП) за тази година.
Кралството очерта планове за съкращаване на разходите през 2025 г., докато се адаптира към по-слабия петролен пазар.
Глобалният бенчмарк сорт Брент се насочва към годишна загуба от почти 4% за 2024 г., като цените се движат около 74 долара за барел.
Саудитска Арабия се нуждае от цени на суровия петрол от 93 долара за барел, за да балансира бюджета си за тази година, изтъква Зиад Дауд, главен икономист с фокус върху развиващите се пазари към Bloomberg Economics.
Когато се вземат предвид вътрешните инвестиции от държавния инвестиционен фонд, който е натоварен с изпълнението на много проекти за икономическа трансформация от името на саудитската държава, рентабилната цена на петрола достига 108 долара за барел, подчертава Дауд.
Саудитска Арабия все повече се насочва към емитиране на дълг, за да посрещне нуждите си от финансиране, превръщайки се в един от най-големите емитенти на държавен дълг за годината сред развиващите се пазари. Държавният петролен гигант Saudi Aramco и държавният инвестиционен фонд също привлякоха инвеститори в облигации през 2024 г.