IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай планира рекорден бюджетен дефицит за следващата година

Новата цел съответства на „по-проактивната“ фискална политика, очертана от управниците

09:07 | 17.12.24 г.
Автор - снимка
Редактор
Снимка: unsplash.com
Снимка: unsplash.com

Китайските лидери са договорили миналата седмица да увеличат бюджетния дефицит до 4% от брутния вътрешен продукт (БВП) следващата година, което е най-високото му ниво в историята. В същото време се запазва целта за икономически растеж от около 5%, съобщава Ройтерс, позовавайки се на запознати източници.

За сравнение, за 2024 г. целта за дефицита бе 3% от БВП. Новата цел обаче съответства на „по-проактивната“ фискална политика, очертана от управниците след срещата на Политбюро през декември и Централната икономическа работна конференция миналата седмица, където бяха договорени целите, но не и обявени.

Допълнителният 1 пр.п. от БВП в разходите възлиза на около 1,3 трлн. юана. Допълнителните стимули ще бъдат финансирани чрез емитиране на специални извънбюджетни облигации, твърдят двама източници, поискали анонимност, тъй като нямат право да говорят пред медиите.

Тези цели обикновено не се обявяват официално до годишното заседание на парламента през март. Те все още могат да бъдат променени преди законодателната сесия.

Информационното бюро на Държавния съвет, който управлява медийните запитвания от името на правителството, и финансовото министерство не са отговорили веднага на искането за коментар на Ройтерс.

По-силният фискален импулс, планиран за следващата година, е част от подготовката на Китай да противодейства на влиянието от очакваното увеличение на митата в САЩ, наложени върху китайския внос, когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом през януари.

Двамата източници казват, че Китай ще запази целта за растеж на БВП без промяна от около 5% през 2025 г.

В резюме за държавните медии от заседанието миналата седмица се казва, че е „необходимо да се поддържа стабилен икономически растеж“, да се повиши съотношението на фискалния дефицит и да се емитира повече държавен дълг следващата година, но не се споменават конкретни данни.

Втората по големина икономика в света се задъхва тази година поради тежката криза с недвижимите имоти, високото ниво на местен дълг и слабото потребителско търсене. Износът – една от малкото силни страни, скоро може да се сблъска с мита в САЩ от над 60%, ако Тръмп изпълни обещанията си от кампанията.

Резюметата от срещата на лидерите напоследък подчертават още, че централната банка на Китай може да премине към „подходящо разхлабена“ парична политика, засилвайки очакванията за още намаления на лихвите и вливане на ликвидност.

Предишната „предпазлива“ позиция, която централната банка поддържаше 14 години, съвпадна със скок на общия дълг, включващ държавен, на домакинствата и на бизнеса, от над 5 пъти. През същия период икономиката се разшири около три пъти.

Според анализатори Китай може би ще разчита силно на фискални стимули следващата година, но може да използва и други инструменти, за да смекчи влиянието на митата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:09 | 17.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

Финанси виж още