Промяната на концесионните такси и строителните материали точно в годината, в която трябва да кандидатстваме за членство в еврозоната, определено може да ускори инфлацията. В сектора на строителството и продажбата на недвижими имоти цените и без това скачат и това допълнително би загряло сектора. Това каза доц. Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС и икономически съветник в БСК, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria, относно предложенията, заложени в проектобюджета за 2025 г., който беше внесен от Министерския съвет за обсъждане в Народното събрание.
Според него тази идея на Министерството на финансите е била грешно решение дори и като подход в точно тази година.
Той обърна внимание и на критиките на Българската народна банка към финансовата рамка.
„Бюджетът е израз на фискалната политика от страна на държавата, която е основна част от икономическата политика, докато централната банка реализира паричната политика на държавата, като двете трябва да са синхронизирани, за да върви икономиката напред – това го пише във всеки учебник по макроикономика. В този смисъл, когато една от двете институции види силна десинхронизация в другата част на икономическата политика, тя реагира веднага“, каза той.
Ножаров отбеляза, че за първи от над 20 години бюджетът залага ниво на държавните разходи, преразпределението чрез бюджета, от 46%, което не се е случвало от 1998 г. Според него фискална експанзия от 20 млрд. лв. ръст спрямо миналата година при само 2,8% очакван ръст на БВП през 2025 г. означава, че нещо не е както трябва.
„Основното, което се вижда в този бюджет, е липсата на мерки, които са насочени към дългосрочна фискална консолидация. Липсват структурни мерки. Този бюджет не е придружен и от задължителния средносрочен фискално-структурен план. Фискална експанзия се прави само със структурни реформи в съответните сектори. След като този бюджет не е придружен от структурни мерки, не можем да кажем, че това е нещо устойчиво – това е просто популизъм“, каза Ножаров.
Икономистът обърна внимание и на липсата на мерки за свиване на разходната част. Той посочи, че европейската мярка за държавната администрация е брой държавни служители на 100 000 души от населението.
„Ако погледнем така, ще видим, че през 2017 г. е имало 1800 служители на 100 000 души население, през 2023 – 2200 държавни служители спрямо 100 000 души. Това показва разрастване на държавната администрация спрямо свиването на населението, а не говорим за динамиката на публичните услуги“, каза още той.
Според Ножаров в бюджета е заложен бум на разходите за държавни служители, но без да погледнем как това тежи на фона на свиващото се население.
„Никой не е против увеличаването на доходите и пенсиите. Проблемът са сгрешените механизми, по които това става“, каза още Ножаров.
Той даде пример с бюджета на НОИ, в който са заложени над 1 млрд. лв. приходи от невнесени до момента осигуровки, но без гаранции, че това ще се случи.
В сектора на образованието може да се въведат различни структурни реформи, които да са индикатор за това дали се повишава ефективността. Освен резултатите на тестовете PISA, друг индикатор може да са и средствата, които родителите отделят за частни учители на децата си, а те не намаляват, каза още той.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.