fallback

Петър Ганев: Проектобюджетът сменя модела на фискалната политика

Вдигане на разходите с 20 млрд. лева е безпрецедентно преразпределение и натиск за повишение на данъците, и това е загуба на конкурентоспособност, посочи икономистът

13:53 | 13.12.24 г.

Изцяло е сменена философията на Бюджет 2025 на България, което означава, че ще има вдигане на данъци, коментира пред БНР Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика (ИПИ).

"Въпросът е много сложен за депутатите, те или трябва сериозно да го преработят в комисии, или има сценарий, в който не го приемат. Тогава ще има удължаване и ще се чака внасяне. Дори да започнем без бюджет годината, пак ще трябва да го приемем", посочи икономистът.

Според него няма значение дали бюджетът ще се гласува на 28 декември тази година, или на 13 януари догодина – "въпросът е какво се гласува":

„По-голямата тема е как да се приеме разумна рамка. Не случайно сегашната е обект на коментари – това, което се предлага, сменя модела, по който се прави фискална политика, защото от едни нива на 40% от БВП за разходите и 37% за приходите от времето на въвеждането на валутния борд, вдигаме на 46% разходи и 43% приходи“, коментира икономистът.

Той посочи, че това е различна философия, която залага по-високи данъци. „Данъчната амнистия е само в първата годината, но после започва вдигане на осигуровките първо с 3%, а после с 2%“, напомни Петър Ганев.

Икономистът смята, че ако се приеме тази бюджетна рамка, това означава вдигане на данъците за работещите българи.

Според него 46% бюджетен разход по консолидираната фискална програма е безпрецедентен и не се е наблюдавал от 1998 г. досега, което създава рискове за финансовата устойчивост на страната. По думите му мнението на външните наблюдатели е за хаотично вдигане на разходите с 20 млрд. лева, безпрецедентно преразпределение и натиск за повишение на данъците, което означава загуба на конкурентоспособност.

„Има две големи новини, които открояват бюджета. Първата е огромният ръст на разходите за заплати в МВР и Министерство на отбраната. Другата е т. нар. данъчна амнистия, която се очаква да запълни дупката през първата година и да плати тези заплати, като очакванията са за над 4 млрд. лв. приходи“, обясни Петър Ганев.

Ганев напомни, че има нужда от корекции при данък сгради, тол системата, облагане на хазарта, където има изоставане, но това не са предложения в Бюджет 2025, докато новите извънредни данъци наказват големите печеливши компании, или се измисля данъчна амнистия, насочена към недобросъвестните.

Той е категоричен, че този подход за бюджет няма да стимулира работата, когато си производителен, защото се обръща философията. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:55 | 13.12.24 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още