Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) обсъди проекта на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2025 г. на извънредно заседание. Синдикатите, както и повечето работодателски организации, заявиха принципната си подкрепа за предложението, предаде БТА.
В проекта са предвидени над 1,3 млрд. лв. повече в сравнение с бюджета за тази година, което е увеличение с 16,5%, като допълнителните средства са разпределени пропорционално по пера, каза управителят на НЗОК Станимир Михайлов.
Предвидените средства в проекта на бюджета за следващата година са над 9,5 млрд. лв., като от тях над 5,7 млрд. лв. са от здравноосигурителни вноски.
За първична извънболнична помощ са предвидени над 650 млн. лв., за специализирана извънболнична помощ - над 661 млн. лв., за болнична помощ - над 4,1 млрд. лв., за дентална помощ - над 418 млн. лв., за медико-диагностични дейности - над 305 млн. лв., за лекарства, медицински изделия, диетични храни за специални медицински цели, отпускане на напълно платени от НЗОК лекарства - над 2,3 млрд. лв. В резерва на Здравната каса за следващата година са предвидени близо 279 млн. лв.
Служебният министър на финансите Людмила Петкова посочи, че проектите на бюджета на НЗОК, на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и държавния бюджет са изготвени съгласно действащите политики и приетото законодателство. Те са обсъдени и с политическите партии. В Народното събрание могат да променят някои неща, служебното правителство няма как да заложи политики или промени, които при обсъжданията не получиха подкрепа, отбеляза тя.
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондова каза, че проектът на бюджет на Здравната каса е разработен в съответствие с общата рамка на държавния бюджет по предложение на Министерството на финансите.
По думите й в бюджета на НЗОК се предвижда балансирано бюджетно салдо и запазване на здравната вноска.
Според Кънчо Стойчев, зам.-председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, е сгрешена философията на държавния бюджет, а този на НОЗК е обвързан с него. „Нашето становище е, че изведнъж започнахме да харчим пари, които са само на хартия“, каза той. По думите му е дошъл моментът да се търсят начини как да се увеличат приходите.
От Българската стопанска камара изразиха принципната си подкрепа за проекта на бюджета на Касата, доколкото той е разработен в съответствие и при спазване на действащата нормативна уредба.
От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България също заявиха принципна подкрепа за проекта.
Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов каза, че работодателската организация подкрепя бюджета на Здравната каса, въпреки че по думите му има грешки в него.
Мария Минчева, зам.-председател на Съюза за стопанска инициатива, отбеляза, че не подкрепят проекта на бюджет.
Синдикатите заявиха подкрепа за проекта на бюджет.
Валери Апостолов, конфедерален секретар и председател на синдикат "Висше образование" към КТ "Подкрепа" посочи, че проектът на бюджет като цяло отразява желанието на правителството само да има бюджети. В трите проекта няма мерки, които да водят до икономически растеж, а служебното правителство няма мандат да провежда политики, каза той.