По всичко изглежда, че ще влезем в следващата година без нов бюджет, каза икономистът Георги Вулджев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) пред БНР.
„Според мен се върви към нови предсрочни избори. При толкова фрагментиран парламент, който видимо не може да постигне консенсус по толкова базов въпрос като това да има председател, се опасявам и с бюджета какво ще се случи“, каза той.
Според Вулджев в последните години са се водили опасни политики, заради които дефицитът излиза извън контрол. Той отбеляза, че при влизане в следващата година със стария бюджет всеки месец приходите и разходите на държавата не могат да надвишават над 1/12 от бюджетирането за миналата година – без нови приходи и разходи.
По думите на Вулджев това, което предлага служебното правителство, е малко или много продължаване по инерция на онова, което се прави в последните години, особено при разходите.
„В разходната част има очевидни проблеми, ако погледнем статистиката за изпълнението на бюджета, разходите растат много по-бързо от приходите, а ние нямаме проблем с приходите – всеки месец растат с 11-12% на годишна база“, каза той.
Икономистът коментира и коледните добавки от 100 лв., предложени от служебния кабинет за най-бедните пенсионери, като според него така се намаляват разликата между ниските и високите пенсии, които би трябвало да се формират на база разликата между това кой колко е внасял в бюджета като осигуровки.
„Като се правят такива неща, се стимулират хората да не се осигуряват на реални доходи, което е очевиден проблем“, каза Вулджев.
Според него в бюджета за следващата година при всички положения ще се говори за дълг, защото нито служебният кабинет, нито която и да е политическа формация обсъжда сценарий с нулев дефицит.
„Това, което видяхме от мерките за вдигане на приходите е, че служебният кабинет има идеи, колкото да „върже положението“ за следващата година“, каза Вулджев.
„Теоретично има как да се натамани бюджет около границата 3%, но това упражнение ще става все по-трудно“, смята той.
По думите му в бъдеще ще се налага или да се вдигат данъци, или осигуровки, което ще е политически казус, какъвто би било и да се свиват разходи от заплати и пенсии.
Според икономиста трябва да се направи цялостен анализ на това как се харчат парите в държавната администрация за заплати и за издръжка и да се види къде растат най-бързо и дали е оправдано.
Той се съгласи, че има опасност догодина държавата да изпадне в свръхдефицит, т.е. да надвиши границата от 3%, като посочи, че през 2025 г. е падежът на една четвърт от всички държавни облигации в обращение, като голяма част от тях са емитирани при нулеви лихви. Сега ще трябва да ги рефинансираме по много по-високи лихви и само от лихви догодина ще имаме около 100 млн. лв. разходи, каза още Вулджев.