Министерството на финансите очаква дефицитът в края на ноември да достигне 3,7 млрд. лв. (1,9% от прогнозния брутен вътрешен продукт), показват предварителните данни за изпълнението на бюджета.
Отчетената информация показва, че финансовото министерство очаква дефицитът да бъде по-нисък от констатирания в края на октомври – почти 4 млрд. лв. (2% от БВП).
На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от корпоративни данъци. Голяма част от данъчно-задължените лица са подали в законово-определения срок до 15 ноември декларации за промени в размера на авансовите вноски по Закон за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) за текущата година, което концентрира значителни по размер постъпления през месеца.
Освен регулярните разходи през ноември бе разплатен и последният транш в размер на 125 млн. лв. от т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители.
Приходите, помощите и даренията към ноември 2024 г. се очаква да бъдат в размер на 65,2 млрд. лв., което е 86,7% от годишните разчети. Съпоставени с ноември 2023 г., постъпленията в бюджета нарастват с 5,1 млрд. лв. (8,5%), като принос за това имат данъчно-осигурителните приходи, които нарастват с 5,6 млрд. лв. (11,8%) и постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС), които нарастват с 0,8 млрд. лева. В сравнение с предходната година неданъчните приходи намаляват с 1,3 млрд. лв. (12,5%), което се дължи главно на по-ниските приходи от дивидент и от продажба на квоти за емисии на парникови газове.
Разходите (сред които и вноската на Република България в бюджета на ЕС) към ноември 2024 г. възлизат на 68,9 млрд. лв., което е 84,6% от годишните разчети.