Има голям шанс наистина да загубим парите по второто плащане от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Това каза финансистът Владимир Сиркаров пред NOVA.
Със сигурност това второ плащане ще бъде забавено във времето, коментира той.
„Проблемът тук е, че не виждам как нещата, които трябва да се задвижат и да се приемат от парламента, ще се случат в бърз порядък. Не само заради патовата ситуация чисто политически в момента“, каза той. Според Сиркаров има доста въпроси вътре в самите промени, които трябва да се приемат, по които няма съгласие.
„Видяхме и в края на миналия парламент, че именно по една от тези теми се случи доста нажежена обстановка в парламента и в крайна сметка не се приеха“, каза той, имайки предвид неприетите промени, свързани с Пътната карта за климатична неутралност, които бяха блокирани от ИТН и „Възраждане“ по време на последното заседание на 50-ото Народно събрание.
Финансистът Щерьо Ножаров посочи, че след като изтече месец, в който страната ни да отговори на впечатленията на Европейската комисия за изпълнението по ПВУ, има срок от 4 седмици, в които Икономическият и финансов комитет да изрази становище, а след това България има 6 месеца да въведе необходимите промени. След това Комисията ще вземе решение за пълен отказ от плащане или частично плащане.
Сумата спрямо бюджета е от порядъка на 0,5% към дефицита, обясни Ножаров. Според него в държавния бюджет за тази година има известен буфер, защото очакваната инфлация от 2,5% е по-ниска от заложената в бюджета средногодишна от 4,8%. Същевременно икономическият растеж е малко по-висок.
„От гледна точка на капиталови разходи, но и за издръжка на ведомства също има известен буфер. Към 31 октомври 76% от разходите бяха реализирани, така че има малък буфер бюджетът да остане в рамките на допустимото“, каза Ножаров.
Според Владимир Сиркаров обаче има риск от процедура по свръхдефицит през следващата година.
„Това напрежение, което идва от политическата ситуация, със сигурност ще има икономическо отражение. Когато виждаме спорадично изнасяните данни, свързани с бюджета, виждаме, че дефицитът ще е много сериозен проблем. В края на следващата година има сериозна вероятност за изпадане в свръхдефицит“, каза той.
Според Сиркаров необходимите бюджетни мерки, за да се избегне това, трябва да са свързани с разходната част на бюджета – замразяване или отлагане на някои големи разходи, свързани най-вече с плащания в социалната сфера и заплатите в публичната администрация.
Ножаров посочи, че все пак и очакванията за икономическия растеж за следващата година са малко по-добри.
„Има нещо позитивно – умерено възстановяване и на икономиката на ЕС, което ще повиши малко и нашия износ. В този смисъл някакви резерви ще има дори и следващата година за още по-голямо увеличение на приходите. Всяка година имаме преизпълнение на приходите с около 5-6 млрд. лв.“, каза още той.
Той също смята, че е необходим внимателен анализ на разходната част.
Сиркаров коментира предложените от финансовия министър и вицепремиер идеи за данъчна амнистия. Според него ползите са много съмнителни.
„Тези действия се правят, когато си в рецесия и имаш много сериозни проблеми. Виждаме, че се изваждат много непопулярни мерки, които се взимат, за да понапълним хазната, а после ще му мислим“, каза той.
преди 1 час Голяма работа, България е богата държава, щом можем да търпим 240 нищоправещи екземпляра, 30 партийки и цяла армия от чиновници и служители , които ги обслужват!За пенсионерите няма пари, но за търтеи винаги се намират! отговор Сигнализирай за неуместен коментар