Изглежда, че е по-добре да няма нов бюджет, а да вървим с настоящия, в който има 3% дефицит и той да бъде автоматично прехвърлян, защото ако правителството бъде овладяно от някой волунтарист, той може да каже, че не иска 3% дефицит, а 5%. Това каза финансистът и преподавател в УНСС д-р Боян Иванчев в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Според него, ако е необходимо спешно „пълнене“ на бюджета чрез вдигане на данъци, той би повишил тези на недвижимите имоти, но не и ДДС или корпоративен данък. Причината за това е, че българите инвестират в имоти и не малък брой хора имат 5-6 имота.
„Тази мярка може да бъде, ако щете, и пропопулистка. Популистите ще бъдат доволни и ще си кажат: „Ето, този с петте апартамента ще плаща повече от мен“, каза Иванчев.
Според него няма как да бъде спрян европейският път на България, както не може Унгария да бъде изгонена например от Европейския съюз (ЕС) въпреки изявленията на Орбан.
„Положителното, което се случва за България, е благодарение на всички предходни управляващи – имам предвид не ГЕРБ, а всички предходни управляващи. Всички те доведоха дотам ние да влезем в НАТО, в ЕС и сега да влезем в Шенген. Новото, поне според моето тълкувание, е истеричната ирационалност, която се появи в България. Има игра на ултиматуми“, каза Иванчев. Според него политиците демонстрират ирационално поведение и са изцяло откъснати от държавното рационално мислене.
„Лошият или временният кабинет би трябвало да е по-добър от никакъв кабинет, особено в ситуация, в която вероятно следва нещо като мека рецесия за целия Европейски съюз. В момента е стагнация. Локомотивите в ЕС са източноевропейските страни. Ако погледнем есенната прогноза на Комисията, с висок очакван БВП са източноевропейските страни“, каза той.
БНБ излезе със становище, че инфлацията отново ще поеме нагоре в първата половина на 2025 година, а според Иванчев Българската народна банка (БНБ) е закъсняла с взимането на мерки.
„Тя можеше да овладее кредитирането в крайния етап единствено с по-резки административни мерки – забрани към търговските банки“, каза той.
По думите му кредитирането достигна 24 млрд. лв. за ипотеки и 16 млрд. лв. за потребителски кредити. Според изчисленията на Иванчев всеки седми има ипотечен кредит, а всеки трети има потребителски.
„Това е сериозно бреме, при положение че има възможност за външен шок. Външният шок би дошъл от ЕС, защото сме отворена икономика. Ако там продължи влошаването, нашият експорт ще пострада още повече. Тогава банките ще станат по-консервативни и вътрешното търсене ще намалее“, каза още той.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.
преди 1 месец Нещо си се объркал с данъците. Първо да си намалят разходите в бюджета, след това ще видим за другото!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар