IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България получи разрешение от ЕК да представи по-късно средносрочния си фискален план

Страната е сред пет държави, в които плановете се забавят заради избори и необходимост от сформиране на правителство

17:55 | 26.11.24 г. 5
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

България е сред петте държави, получили от Европейската комисия (ЕК) отсрочка за представянето на националния си средносрочен фискално-структурен план пред ЕК, съобщава БТА.

Според новата рамка за икономическо управление на Европейския съюз (ЕС), която влезе в сила през април, всички държави членки са длъжни да изготвят средносрочен фискално-структурен план за период от четири или пет години и да го представят до 20 септември 2024 г. В плана се съдържат фискалните ангажименти на държавата, както и ангажименти за реформи и инвестиции. Целта на плана е да допринесе за последователно и постепенно намаляване на дълга и насърчаване на устойчив и приобщаващ растеж.

Комисията е приключила оценката си на 21 от 22-те представени до момента планове. Своите фискални програми за следващите четири-пет години не са представили все още Австрия, Белгия, България, Германия и Литва. ЕК обаче се е споразумяла с тях да ги предоставят по-късно.

За България, Белгия, Австрия и Литва отлаганията са били поискани поради предстоящото формиране на правителство след последните избори, а Германия се бави поради предстоящия в страната вот. От новите правителства се очаква да представят плановете си възможно най-скоро след встъпването си в длъжност.

По време на пресконференция в началото на октомври служебният финансов министър и вицепремиер Людмила Петкова обяви, че според нея решението кои реформи и инвестиции трябва да бъдат включени в този средносрочен план не трябва да се решава от служебен кабинет, защото той има краткосрочен мандат и не следва да определя политиките за икономическото развитие на страната за следващите четири години. Тогава финансовият министър предложи или планът да бъде изготвен от редовно правителство, или приоритетните области за развитие на страната да бъдат обсъдени и решени от парламентарно представените партии и коалиции в Народното събрание.

За момента обаче нито един от тези два сценария не се е реализирал. Въпреки че според Закона за публичните финанси до края на октомври трябваше и държавният бюджет за 2025 г. да бъде внесен за обсъждане, това все още не се е случило, тъй като новосформираното Народно събрание все още не е заработило.  

От представените до момента планове тези на 20 държави отговарят на изискванията на новата рамка – тези на Хърватия, Кипър, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Ирландия, Гърция, Италия, Латвия, Люксембург, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания и Швеция. За плана на Нидерландия Комисията е предложила Съветът да препоръча план за нетните разходи в съответствие с техническата информация, предадена от ЕК през юни. Средносрочният план на Унгария все още не е оценен.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:55 | 26.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
гъбко
преди 27 минути
До: тиквеникагьонсуратнеграмотен007 Аве butter пръч, как можеш да сравняваш ябълки с портокали? ЕС е ДОБРОВОЛЕН съюз на държави с демократично управление, с върховенство на закона, с общи интереси: търговия, околна среда, наука и сигурност. А гнъсъвата блатна система беше тоталитарна , наложена с гражданска война и милиони избити , унищожена идентичност и кражба на ресурсите. Да виждаш еднопартийна система? Да виждаш политически затворници в повсеместни лагери и разстрели? И да! Прооозззддд си!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 1 час
До: Tikva007 и на теб като ти правят забележка че си мяташ *** през терасата от панелката, или тропашшш в общите чсти.... така ли им викаш на комшиите?... суверинитет, а ? Я ми кажи... така проссс ли се роди или в последствие стана след мозъчна травма ? :D:D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
Tikva007
преди 1 час
*България получи разрешение от ЕК да . . . * - бла-бла. Разрешения, забрани, наказания (санкции), директиви - Суверенитет, а? Суверенитет, г-жа Петрова, ллаййнно в коридора!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 4
Tikva007
преди 2 часа
P.S. От #1: Само да акцентувам на *фискално-структурен план за период от четири или пет години* - Или казано на старобългарски от годините на Съветския съюз - петилетен план. Ще стигнем и до отчети, преизпълнения, ударници и *Петилетката за 3 години - или *Колелото на историята се върти и ще се върти до окончателната победа на комунизма" - Георги Димитров пред съда в Лайпциг
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 4
Tikva007
преди 2 часа
*Според новата рамка за икономическо управление на Европейския съюз (ЕС), която влезе в сила през април, всички държави членки са длъжни да изготвят средносрочен фискално-структурен план за период от четири или пет години и да го представят до 20 септември 2024 г.* - Който не знае, Те Така функционира Централната Планова Икономика при Социализма. Не, че е лошо, даже е неизбежно, но тук е пълно с проссти, неграмотни, маллоуммни и често - психоболни борци с петолъчки, петолъчкаджии и ккоппейкки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още