Бившият германски канцлер Ангела Меркел и министър-председателят на Бавария Маркус Зьодер заявиха, че биха подкрепили реформирането на строгите лимити за държавния дълг, сигнализирайки за възможно отклонение от традиционната позиция на консервативния Християндемократически съюз (ХДС), който води в социологическите проучвания преди парламентарните избори, планирани за февруари, съобщава Bloomberg.
Меркел каза, че има основания за ограничено разхлабване на т.нар. конституционна дългова спирачка, твърдейки, че Германия трябва да увеличи разходите за отбрана и да инвестира в области, където изостава, за да поддържа социалния мир.
„Това, което е важно, е реформа, която позволява дълг само за инвестиции, а не за допълнителни социални разходи“, изтъкна тя в интервю за Redaktionsnetzwerk Deutschland.
Отделно Зьодер посочи пред списание Stern в интервю, публикувано във вторник, че подкрепя реформирането на правилата за дълга, стига федералните и провинциалните правила за разходите да са съгласувани.
Коментарите им допринасят за разгорещения дебат за дълговата спирачка, отдавна подкрепяна от консервативните политици. Преди две седмици Фридрих Мерц, кандидатът на християндемократите за канцлер, демонстрира готовност за реформи, за да даде на правителството повече пространство за маневриране.
Правилата, установени след световната финансова криза през 2009 г., ограничават нетните нови заеми да не надхвърлят 0,35% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, за да поддържат бюджетния дефицит под контрол. Допускат се изключения по време на национални извънредни ситуации или рецесии.
Дебатът около разхлабването на правилата се разгорещява, докато страната се насочва към предсрочни избори през февруари, като дори Мерц признава необходимостта от повече гъвкавост за подкрепа в области като инфраструктура, енергетика и отбрана.
В края на миналата седмица канцлерът Олаф Шолц потвърди кандидатурата си за същия пост, изтъквайки, че избирателите трябва да му се доверят, че ще запази Германия извън пряк конфликт с Русия, която продължава своята инвазия в Украйна.
На фона на политическите дебати в страната икономиката на Германия се разшири по-слабо от очакваното през третото тримесечие, показаха данни на Федералната статистическа служба. БВП нарасна с минималните 0,1% в сравнение с предходното тримесечие, изоставайки от пазарните очаквания за ръст от 0,2%.
Малко преди това бившият председател на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер заяви, че се надява бъдещото германско правителство да се върне към преследването на ясен проевропейски курс. Той изрази желание отношенията между Германия и Франция, които според него са жизненоважни за Европа, да се подобрят през първата половина на 2025 г. По думите му през последните години германската позиция по някои въпроси често е оставала неясна, като правителството се е въздържало да гласува, ако коалиционните партньори не са успявали да се обединят около общо становище.
преди 2 часа Браво, дано да се разхлаби спирачката, за да може да имаме по-голямо количествено облегчение и да може да се отпуснат следващите пари нужни на Украйна. Ясно е, че сега не е момента за пестене, трябва да се харчки, пестенето после. отговор Сигнализирай за неуместен коментар