Бюджетът на Франция е под такова напрежение, че законодателите предлагат французите да работят допълнително седем часа - еквивалент на един работен ден, всяка година без заплащане, за да се генерират допълнителни пари за хазната.
Мярката е одобрена от горната камара на парламента в сряда, но все още може да бъде отхвърлена от окончателния законопроект за бюджета. Според прогнозите на кабинета тя ще донесе допълнителни приходи за 2,5 млрд. евро, съобщава Ройтерс.
Крехката управляваща коалиция на премиера Мишел Барние се опитва да прокара бюджета за 2025 г. през силно фрагментирания парламент. Крайнодясната партия „Национален сбор“ на Марин льо Пен заплашва да свали правителството с вот на недоверие.
Изменението, предложено от дясноцентристкия сенатор Елизабет Дойно, предвижда хората да работят допълнителни седем часа в даден момент през годината, за които няма да им се плаща заплата, но за които техните работодатели ще трябва да правят допълнителни социални вноски.
Една по-ранна идея, която би имала същия ефект върху бюджета, предвиждаше отмяната на един от официалните официални празници на Франция, така че този ден да е работен. Не се постигна обаче споразумение кой празник да бъде премахнат.
Франция вече премахна статута на Петдесетница като официален празник през 2005 г., за да подпомогне по-доброто финансиране на здравеопазването.
Париж въведе 35-часова работна седмица през 2000 г., но всъщност французите работят средно около 36 часа на седмица - повече от много от западноевропейските страни.
След като разходите излязоха извън контрол тази година и данъчните приходи не оправдаха очакванията, правителството на Барние предложи спестявания от 60 млрд. евро в бюджета за 2025 г. чрез съкращения на разходите и увеличаване на данъците. Въпреки че правителството е насочило по-голямата част от усилията си към богатите и големите компании, законопроектът за бюджета догодина включва планове за ограничаване на данъчните стимули върху социалноосигурителните вноски на работодателите за работници с ниски доходи.
Компаниите вече се разбунтуваха, че намалените данъчни стимули ще повишат разходите им за труд – и без това сред най-високите в Европа.
Измерителят на риска по френските облигации скочи до най-високо ниво от месец заради опасенията на пазарите около преговорите за бюджета и предстоящото понижаване на кредитния рейтинг на страната, съобщава Bloomberg.
Премията, която инвеститорите изискват, за да държат дълга на Франция, в сравнение с еквивалентния дълг на Германия, се покачва всеки ден тази седмица и е близо до нивото от 80 базисни пункта.
Настоящите бюджетни планове изглежда ще получат одобрението на Европейския съюз (ЕС), въпреки че изпълнителната власт на блока все още търси повече яснота относно някои реформи.
преди 1 месец A пък ако работят два дни годишно без заплата, двойно по-бързо ще запълнят бюджетната дупка! Могат също така и да въведат задължителни дарения в полза на държавата, автоматично отчислявани от заплатите. Така Франция най-сетне ще може да изхрани нехрите в Париж. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Едно време имаше Ленински и Димитровски съботници :) Франстата да си направят Наполеоновски дни, или неделници на Марсилезата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Работете Французи за тоя из...род предател на Националните интереси Макрон който подарява парите ви за войната в Украйна . Но и това не е достатъчно същият мисли да изпрати и Френски войници да се сражават за интересите не на Франция а на Задокеанският господар. Но и това пак не е достатъчно окупаторът иска повече да предостави Ракети способни да поразяват дълбоко Руските територии - което означава Асиметричен ядрен удар от страна на Русия . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Хехех..едно време имаше тука нещо подобно, викаха му Ленински съботник..Щеше да е смешно това, ако не беше тъжно.Франция е страната с най-високи държавни разходи, измерени като процент от брутния и продукт, над 50%.Преди да прилагат подобни смехотворни мерки, биваше първо да помислят примерно как да поорежат изключително раздутия си бюджетен сектор... отговор Сигнализирай за неуместен коментар