IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гуверньорът на френската централна банка не очаква голям удар върху инфлацията от митата на Тръмп

Завръщането на Тръмп в Белия дом подхрани дебатите сред централните банкери за това как една по-фрагментирана световна икономика може да повлияе на плановете им

10:42 | 21.11.24 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Потенциалните мита на САЩ върху произведени на Стария континент стоки при втория президентски мандат на Доналд Тръмп няма да провалят плановете на Европейската централна банка за стимулиране на икономиката. Това заяви гуверньорът на Френската централна банка и член на Управителния съвет на ЕЦБ Франсоа Вилроа дьо Гало, цитиран от Bloomberg.

„Не се очаква обещаваните налози да променят съществено перспективите за инфлацията в Европа, където рисковете за повишаването на цените и растежа се изместват в посока надолу“, посочи финансистът на конференция в Токио в четвъртък.

Завръщането на Тръмп в Белия дом подхрани дебатите сред централните банкери за това как една по-фрагментирана световна икономика може да повлияе на плановете им за възстановяване на ценовата стабилност с инфлация на целевото равнище от 2%.

Дебатът ще достигне своя връх на последното за годината заседание  на ЕЦБ, което ще се проведе на 12 декември. Макар да се очаква централната банка да извърши още едно намаление на лихвения процент с 25 базисни пункта, съгласието относно степента и мащаба на бъдещите стъпки е по-малко сигурно.

„В перспектива пътят според мен е ясен - трябва да продължим да намаляваме степента на ограничаване на паричната политика“, каза в японската столица Франсоа Вилроа дьо Гало. „Но темпото трябва да се определя от гъвкав прагматизъм: запазваме пълна свобода на действие за предстоящите ни срещи“, добави той.

Гуверньорът на Френската централна банка каза също, че силните данни за заплатите в еврозоната от сряда са в съответствие с очакванията на ЕЦБ. Докладът показа, че ключовият показател за заплатите в еврозоната е скочил с най-много от въвеждането на общата валута през 1999 г. насам.

„Позволете ми да подчертая, че последното нарастване на договорените възнаграждения през третото тримесечие е донякъде ретроспективен показател, дължащ се главно на забавените ефекти от минали преговори в Германия“, каза той. „И той вече беше взет предвид в септемврийските ни прогнози“, увери Дьо Гало.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:40 | 21.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

Финанси виж още