Годините на бясна инфлация поставят на изпитание физическите граници на турската икономика, ориентирана към парите в брой, докато най-големите банкноти стават все по-недостатъчни за покриване дори на ежедневните разходи, пише Bloomberg.
По данни на централната банка банкнотата с най-висока номинална стойност - 200 лири (5,80 долара) - вече представлява повече от 80% от всички пари в обращение в сравнение с 16% през 2010 г.
Промяната е видима на емблематичния „Капалъ чарши“ в Истанбул, където тежкотоварни колички и импровизирани куфари се редят по алеите пред магазините за обмяна на валута в очакване да транспортират все по-големия обем банкноти, необходими за търговията.
В някои банкови клонове парите са толкова много, че се налага да зареждат касовите машини до три пъти на ден, съобщи вестник Ekonomi, като се позова на банкери, пожелали анонимност. Очаква се скоро банкоматите да спрат да предлагат банкноти под 100 лири, допълва изданието.
Засега централните банкери не са поели ангажимент да отпечатат по-големи банкноти. Управителят на Турската централна банка Фатих Карахан заяви пред депутати през юни, че „анализите по въпроса продължават“.
За турците това напомня на 90-те години на миналия век, когато хроничната инфлация в крайна сметка принуди правителството да изтрие шест нули от валутата, за да създаде т.нар. нова турска лира, която се използва днес. Годишната инфлация се забави до малко под 50% миналия месец след последователни години на висок ръст на цените, който през 2022 г. надхвърли 85%.
Дори и с нарастването на картовите плащания след реденоминацията през 2005 г., Анкара все още е сравнително ориентирана към икономика на парите в брой, като компанията за парични преводи Wise Plc ги нарича „съществени“ за малки плащания, пазари и бакшиши.
На този фон централната банка на южната ни съседка обяви емитирането на нови банкноти от 50 и 5 лири.
„Има 100% нужда от по-големи банкноти“, заяви през октомври главният изпълнителен директор на Fibabanka Омер Мерт в интервю за Bloomberg. „Банкоматите се развалят заради голямото броене на банкноти“, каза той.