IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пенсионните осигуровки сблъскаха министерствата на труда и финансите

Анализ посочи мерки за ограничаване на разходите, увеличаване на приходите в общественото осигуряване

16:45 | 18.11.24 г.
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Министерството на труда и социалната политика (МТСП) предлага от 2025 година размерът на осигуровката за пенсия да се повиши. Това предложение е записано в анализ на системата за задължителното пенсионно осигуряване, разпространен от ведомството в понеделник. В документа се посочват мерки за ограничаване на разходите, увеличаване на приходите в общественото осигуряване, като се запази принципът "принос - права".

Също днес министърът на финансите Людмила Петкова уточни в отговор на журналистически въпроси, че нито една от идеите, поставени от МТСП на обсъждане, не е залегнала в проектобюджета на държавното обществено осигуряване за догодина. 

От социалното министерство изчисляват, че ефектът на увеличението на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ върху приходите в общественото осигуряване е значителен. Повишаването на вноската за пенсия с 1% от 1 януари 2025 г. би довело до нарастване на приходите от 6,4% на 6,7% от брутния вътрешен продукт още през следващата година. Размерът на трансфера от държавния бюджет за покриване на недостига от средства, който до 2027 г. се очаква да надхвърли 48% от общите разходи, при посоченото увеличение намалява с 2,4 пр.п. още през 2025 г.

Друго предложение на МТСП е да се разработи механизъм за определяне на минималния и на максималния осигурителен доход. Идеята е да се намали делът на осигуряващите се върху доходи, които са значително по-ниски от получаваните.

Относно ежегодното осъвременяване на пенсиите от 1 юли по "швейцарското правило", от социалното министерство предлагат да се промени тежестта на елементите, които го формират - ръстът на осигурителния доход и на инфлацията, които сега се вземат поравно, като може да се предвиди и осъвременяването да е от 1 април, а не от юли. 

За да се ограничи неправомерното плащане на инвалидни пенсии след изтекло ТЕЛК решение, се настоява да се спазват сроковете за издаване на ТЕЛК решенията, тъй като в момента НОИ има все по-дълги плащания по вече изтекли решения.

Предлага се отпадане на тавана на пенсиите от 3400 лева, за да се мотивират хората да правят осигуровки върху реални доходи.

Що се отнася до предложението да отпадне Covid добавката от 60 лева, която се начислява към всички нови пенсии, отпуснати след средата на 2022 г., аргументът е, че тази добавка, по оценка на Международния валутен фонд, значително увеличава разходите за пенсии и вече се явява елемент от пенсионната формула, като по този начин принципът "принос - права" се губи.

Предлага се още пенсиите, несвързани с трудова дейност, да се трансформират в месечни финансови помощи, които да се отпускат от Агенцията за социално подпомагане.

Насърчаване на работодателите да наемат на работа лица от уязвими групи, както и насърчаване на лицата от уязвими групи за по-активно поведение на пазара на труда е друго предложение.

В анализа се препоръчва и предприемане на целенасочени информационни кампании относно това какво губят хората, когато приемат да получават заплата в плик.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:45 | 18.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

Финанси виж още