IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Не се предвижда ръст на данъците и осигурителните вноски в Бюджет 2025

Людмила Петкова не изключи възможността България да влезе в 2025 г. със стар бюджет

12:32 | 18.11.24 г. 1
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Не се предвижда ръст на осигурителните вноски и премахване на COVID-добавките за пенсионерите, нито увеличаване на данъци като корпоративния данък или данъка върху доходите на физически лица. Това каза пред журналисти служебният финансов министър и вицепремиер Людмила Петкова, цитирана от БТА. Пенсиите за следващата година ще продължат да се изплащат с COVID-добавка, като увеличението им ще стане по силата на швейцарското правило и ще бъде с 9,6 – 9,7%.

Партиите и социалните партньори са обединени около предложените в проектобюджета мерки, защото не предвиждат вдигане на основните данъци, каза Петкова.

По думите ѝ се очаква приходни мерки, застъпени в проекта за бюджет за следващата година, да донесат около 9 млрд. лв. повече в хазната. Сред планираните действия за увеличаване на приходната част на бюджета са увеличаване на акциза върху цигарите, амнистия за неплатени задължения към хазната, увеличаване на събираемостта, евентуално налагане на данък върху свръхпечалбата на банките, възстановяване на единната ставка на данъка върху добавената стойност (ДДС). Темата за свръхпечалбите на търговските банки е обсъждана с политическите партии, но засега разговори не са водени със самите банки.

По думите на Петкова тази мярка би била на база европейски регламент, който дефинира свръхпечалбата на база средни величини за предходни няколко години. Към тях се добавя норма и горницата на печалбата за следващата година се облага с данък от около 33%.

От т. нар. амнистия се очаква по бюджета да постъпят около 3,9 млрд. лева, а от еднократната възножност за деклариране на необявени досега доходи ефектът би бил между 500 млн. и 800 млн. лв.

„Става дума по-скоро за доброволно внасяне на данъци и задължителни осигурителни вноски. Лицата, които до 31 декември 2024 година са декларирали, но не са внесли своите задължения, ако погасят главницата, ще бъде опростена лихвата. Най-голямото натрупване по декларирани данъци и осигуровки е през последните 3-4 години – след ковид“, каза Петкова, цитирана от БТА.  Мятката е еднократка и се отнася за всички, които имат задължения към бюджета – физически, юридически лица, държавни и общински предприятия.

Идеята за плащане на недекларирани доходи е подобна на предприети сходни мерки в европейски държави като Италия, Испания, Белгия, стана ясно от думите на Петкова.

„На физически лица, които не са декларирали доходите си, се предоставя еднократна възможност да бъдат декларирани, като съответно ставката ще бъде по-висока – не 10%, а примерно между 15 и 20%", каза Петкова, добавяйки, че няма да се налагат лихви или глоби.

Относно мерките в разходната част се провеждат разговори, свързани с планираното увеличение на заплати в някои сектори. 

Засега не се планира замразяване на заплатите в Министерството на вътрешните работи и Министерството на отбраната, като те може да бъдат увеличени поетапно, а не наведнъж, съобщава БНР.

Петкова очаква бюджетът за следващата година да бъде приет от 51-вото Народно събрание, но не изключи възможността да се стигне до удължаване действията на настоящия бюджет през 2025 година. Тя отново подчерта, че в изготвяния от финансовото министерство проектобюджет е заложен дефицит в рамките на 3% от брутния вътрешен продукт (БВП). Според нея придържането към по-консервативна фискална политика е важно не само за въвеждането на единната европейска валута, но и за дългосрочната финансова стабилност на страната.

Още през октомври служебният премиер Димитър Главчев заяви, че правителството има готовност да представи проектобюджет за 2025 г. след изборите на 27 октомври. Към момента обаче няма официално представена подробна информация за параметрите му, като отделни идеи стават известни след срещи на финансовото министерство с парламентарно представени партии. 

Текстът е обновен към 13:13 ч. на 18 ноември 2024 г. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:26 | 18.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 4
Repoman
преди 54 минути
Кога се предвижда данъчна реформа за да може да имаме данъци по евроатлантически модел? Искаме да се евроатлантици, а данъците ни хич не са такива. Време е да се реформират и те, за да може и разходите да станат евроатлантични.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още