България не счита, че повишаването на конкурентоспособността може да се постигне чрез допълнителни задължителни данъчни мерки в областта на корпоративното данъчно облагане. Това е заявил вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова преди заседанието на министрите от Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС (ЕКОФИН) в Брюксел.
Петкова е посочила, че България внимателно е разгледала предложените в доклада на Марио Драги мерки, включително тези, насърчаващи използването на данъчни облекчения, данъчни кредити за чиста енергия, стимулите за научноизследователска и развойна дейност, съобщават от Министерството на финансите.
Страната ни подкрепя всички мерки за опростяване на административните процедури, за намаляване на административната тежест за компаниите и за насърчаване на трансграничните инвестиции, но смята, че независимостта на данъчната политика на всяка държава членка е инструментът, чрез който тя може да влияе върху своето специфично икономическо и социално развитие.
България счита, че данъчната хармонизация не е единственият инструмент за повишаване на конкурентоспособността на ниво ЕС и е необходимо да се заложи на други решения, се посочва в съобщението на МФ.
По време на срещата на ЕКОФИН е постигнат компромис по законодателния пакет за ДДС в ерата на цифровите технологии, който цели противодействие на измамите с ДДС, подкрепа за предприятията и насърчаване на цифровизацията, става ясно още от съобщението на финансовото министерство.
Петкова се е срещнала и с полския финансов министър Анджей Домански, който е поел ангажимент Полша да подкрепи България по пътя ѝ към еврозоната и да съдейства организационно в рамките на процеса по присъединяване.
преди 2 седмици Най-после да заемем правилна позиция.Дано не се поддадат на натиск и да продължат да отхвърлят тази нелепица, която е изцяло в ущърб на България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар