267 млрд. евро са изплатени по Механизма за възстановяване и устойчивост към страните членки на Европейския съюз (ЕС). Това показват данните, разгледани днес по време на заседанието на министрите на икономиката и финансите от съюза (ЕКОФИН), става ясно от сайта на Съвета на ЕС.
Разпределените средства представляват над 41% от общата стойност на помощта, насочена към страните членки за справяне с икономическите предизвикателства.
България е сред държавите, получили най-малко средства по механизма в ЕС. На страната са предоставени само 22,2% от предвидената помощ. С по-малък дял са само Кипър (21,5%), Германия (20,6%), Полша (19%), Люксембург (13,4%), Унгария (8,8%) и Швеция (която не е получила средства).
Дял на изплатените безвъзмездни средства и заеми, източник: Съветът на ЕС
Най-голяма част от предвидената помощ към момента са получили Франция (76,6%), Дания (59,3%) и Италия (58,4%).
Миналата седмица финансовият министър и вицепремиер Людмила Петкова обяви, че докато България все още чака второ плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), Хърватия е вече на седмо плащане и се очаква да приключи плана много преди крайния срок през 2026 г. Според представените днес данни страната е на седмо място сред държавите в ЕС по разплащания по Механизма – 44,7%
По време на заседанието на ЕКОФИН са приети и промените в плановете за възстановяване и устойчивост на Литва и Португалия. Людмила Петкова изрази надежда да бъде обсъдена и възможността България да получи отсрочка в представянето на промените в ПВУ, но от срещата ѝ с еврокомисаря по икономика Паоло Джентилони преди ден стана ясно, че страната ни не може повече да отлага измененията.