IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Увеличение на пенсионните вноски за първия и втория стълб предлагат от КНСБ

Синдикатът настоява и за въвеждането на официално измерване на заплатата за издръжка

14:17 | 25.09.24 г. 8
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

За да се стабилизира пенсионната система у нас, от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) предлагат пенсионните вноски за първия и за втория осигурителен стълб да нарастват през година с по един процентен пункт през следващите 20 години. Целта е доходът от трите пенсионни стълба да гарантира 85% заместване на дохода от труд към 2045 година и адекватност на коефициента на заместване.

Днес от синдиката представиха приоритетите и исканията си за социално-икономическото развитие на страната в сферите на икономиката и доходите, пазара на труда, зеления и дигитален преход, социалната сигурност, социалния диалог и колективното трудово договаряне, съобщи БТА.

Предложението е от следващата година увеличение на осигурителната вноска през година с един процентен пункт, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров и разясни схемата, която синдикатът предлага.

„Ако през 2025 г. увеличим с един процентен пункт вноската и приходът отива във фонд „Пенсии“ на Държавното обществено осигуряване, през 2026 г. почиваме, а през 2027 г. увеличаваме вноската отново с един процентен пункт и отива във втория стълб и така до 2045 г., когато ще сме реализирали 5 процентни пункта увеличение на вноските за фонд „Пенсии“ и също толкова за втория стълб", поясни Димитров. Той подчерта, че целта е да има около 50-55% коефициент на заместване от първия пенсионен стълб, между 15-20% от втория стълб и до 10% добавка от третия стълб.

„Така, ако се пенсионира днес едно лице със заплата 2000 лв., ще трябва да има поне 1600 лв. пенсия от трите стълба“, даде пример Димитров.

В хода на бюджетната процедура КНСБ ще настояват да няма никакви отстъпки по отношение на отделни групи осигурени лица, каза Ася Гонева, консултант „Социална защита“ относно минималния осигурителен доход за следващата година. „Максималният осигурителен доход, който видяхме като число в указанията на Министерство на финансите, е 4130 лева. Считаме, че това число трябва да е 4275 лв., обяви Гонева и обясни, че така ще се отчете ръстът на средния осигурителен доход за тази година, който КНСБ очаква да нарасне с около 14%.

За 2025 г. нашите искания са за поне 10-процентно увеличение на заплатите и хоризонтална политика по доходите, за която трябват около 1,8 млрд. лева, заяви президентът на синдикалната организация.

Настоява се с 10% да се увеличи и таванът на пенсиите, като той да достигне 3740 лева, а пенсиите да се осъвременят по "швейцарското правило" от 1 юли с изчисляваните от финансовото министерство към момента 8,7%. 

Според Пламен Димитров още догодина трябва да се премахнат всички обвързаности между социалните плащания и минималната заплата. "Всички връзки с минималната работа заплата, обезщетения, плащания на когото и да било, трябва да бъдат изчистени и развързани. Не може да има връзка със средната работна заплата и минималната никакъв доход, ако искаме оттук нататък да стане ясно, че политиката по доходите е възможна. Тя е възможна, като референтна стойност е заплата за издръжка. Разбирайте, че минималната работна заплата трябва да стигне тази заплата за издръжка", посочи той.

Конфедерацията на независимите синдикати в България настоява и за въвеждането на официално измерване на заплатата за издръжка.

„Искаме властта да възложи на Националния статистически институт (НСИ) да предложи методология за изчисляване на заплатата за издръжка на базата на приетата в Международната организация на труда дефиниция и методология“, каза Пламен Димитров. Всяка държава може да адаптира тази методология, която беше приета през март, уточни той. По думите му задължителните четири групи, които трябва да обхване тази методология, са разходите за храна, образование, здравеопазване и за жилище. Това искане може да бъде реализирано в рамките на месец, смята той.

Димитров припомни, че по изчисления на КНСБ нетният размер на заплатата за издръжка към второто тримесечие е 1453 лв. за един работещ. От КНСБ са готови на разговори, за да се намери най-добрият вариант и за договарянето на работните заплати по икономически дейности.

За второ тримесечие на тази година работещите на минимална заплата спрямо всички наети в икономиката на трудови правоотношения са 19,8%, или 437 хил. души, при малко над 2,2 милиона наети, заяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов, позовавайки се на данни на НСИ.

„Мисля, че най-накрая е узряло времето за сериозен данъчен дебат, за какъвто ние като организация сме готови отдавна“, обяви също той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:18 | 25.09.24 г.
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

7
rate up comment 10 rate down comment 1
Az_Kocho
преди 1 ден
Кога хората заети в държавната администрация, чиито заплати растат с 27 пр. ще започнат да си плащат сами осигуровките????? Лесно е да се увеличат данъците в частния сектор, да се вдигат заплатите в държавния сектор и да не се удържат данъци пак там в държавния сектор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 0
Ironhorse
преди 1 ден
Хахаха 1% на година и след 20 г. няма да има и един легален работник.Пламен Димитров е абсолютен некадърник
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 18
khao
преди 1 ден
До: doba аз не съм, защото тия го правят от десетилетия, докато търтея на републиката е член в борда на няколко държавни предприятия... говоря за шефа им, П. Димитров! ... Ванчето Григорова също е виден кадър на синдикатите, хахаха ... Класическа неможачка....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 15
khao
преди 1 ден
До: evlogi разбира се че не са, те са поредния извратен субект по руски тертип след 89, като главния прокурор, КЗК, КЗП и тнт. ... членовете им са само от публичния сектор, мисля че даже са задължени по закон да членуват. Майка ми беше учителка и членуваше в единия, по задължение....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 0
doba
преди 1 ден
До: khao: не мога да повярвам, че синдикат ще иска да 'бръснат' работещи още и още :) те бяха и за вдигане на макс прага на осигуряване, което пак е тежест върху членовете им....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 7
evlogi
преди 1 ден
До: khao Че те тия изобщо имат ли някакви членове ? Поне в частния сектор не се сещам. Ако това тяхно предложение се приложи, като минат тези 20 години в България най-вероятно няма да са останали работни места, или ако има, ще са само в сивия сектор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 19
khao
преди 1 ден
Единствените синдикато в света които правят предложения за намаляване дохода на техните членове.... уникални са! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още