Бюджетният дефицит на САЩ надхвърли 1,5 трлн. долара два месеца преди края на фискалната година, което е малко по-малко спрямо 2023 г., макар и значително повече от времето преди пандемията, съобщава Bloomberg.
Дефицитът от 1,52 трлн. долара за 10-те месеца до края на юли е намалял с 6% спрямо същия период на миналата година, показват данните на Министерството на финансите, публикувани в сряда. За месец юли дефицитът достига 244 млрд. долара – с 16% по-малко от юли 2023 г., като данните са календарно изгладени. Коригираното свиване от началото на годината е 5%.
По-високите приходи помогнаха за намаляване на дефицита. Постъпленията се повишиха отчасти поради отлагането на данъчните срокове от фискалната 2023 г. за тази година в щати, които пострадаха от природни бедствия. Засегнатите райони включват по-голямата част от Калифорния.
Лихвеното бреме върху неизплатения дълг на САЩ остава голямо препятствие за бюджета. Разходите по лихви през първите 10 месеца на фискалната година възлизат на 956 млрд. долара, което е с 32% повече от 2023 г. Агресивната кампания на Федералния резерв за увеличаване на лихвените проценти, насочена към потушаване на инфлацията, оскъпи дълга за емитиране за федералното правителство.
Среднопретегленият лихвен процент по непогасения лихвоносен дълг на САЩ е 3,33% в края на юли - най-високият от януари 2010 г. и с около половин процентен пункт повече от година по-рано.
преди 3 месеца Към долното- през фискалната година, която завърши на 20 септември 2023 год, федералният бюджет на САЩ имаше 4.5 трилиона $ приходи и 6.2 трилиона $ разходи. Към 30 юли 2024 , за десетте месеца на фискалната 2024 год, цифрите са 4.1 трилиона $ приходи и 5.6 трилиона$ разходи. Размерът на БВП за 2024 година се очертава в размер на $ 29.1 трилиона. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца Състоянието на бюджета в САЩ е показателно за безгръбначието на настоящата политическа класа там.Всъщност са нужни едни съвсем не особено драстични мерки за да влязат нещата в норма-покачване на приходите само със 6 % и намаляването на разходите със също толкова биха ликвидирали проблема почти изцяло и биха вкарали дефицитът под нивото от 3% от БВП, което се смята за фискално безопасно в дългосрочен план. отговор Сигнализирай за неуместен коментар