IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Прихдите от петрол и газ в руския бюджет надхвърлят 1 трилион рубли през юли

От началото на годината в бюджета са влезли 6,7 трилиона рубли от търговията с петрол и природен газ

18:47 | 06.08.24 г. 5
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Приходите от търговия с петрол и природен газ в руския бюджет достигнаха 1,07 трилиона рубли (почти 12,8 млрд. долара), съобщава "Комерсант", като се позовава на статистиката на Министерството на финансите. Това е увеличение с 45% спрямо юни и с 33% спрямо същия месец на 2023 година.

На годишна база ръстът се свързва с увеличаването на цената на руския петрол, а на месечна - с допълнителните такси върху приходите на петролните и газовите компании, които се внасят в бюджета четири пъти годишно.

Финансовото министерство спря да публикува данни за цената на руския петрол през миналия май, след като успя да намери начин да заобиколи санкциите на Запада и вече не се съобразява с таван върху цената от 60 долара за барел. По данни на "Комерсант" през юни 2023 година цената на петрола сорт "Уралс" е била 55,45 долаара за барел, но през този юни вече има увеличение до 69,58 долара за барел. Сравнението е за цените през юни, защото петролните компании изчисляват дължимите вноски в бюджета на базата на приходите от предходния месец.

Въпреки същественото увеличение, приходите от търговията с петрол се оказват по-малко от очакваното, сочат изчисленията на руското издание. То посочва, че Министерството на финансите има предварителен план за приходите, изчислен на базата на тавана, и според него през юли в руската хазна е трябвало да влязат най-малко 985 млрд. рубли. Получените средства над този праг се изпращат във Фонда за национално благосъстояние, който се използва за балансиране на приходите в по-слабите месеци на търговията.

През юли допълнителните приходи са 94,5 млрд. рубли, а според разчетите на Министерството на финансите в резервния фонд е трябвало да влязат 145 млрд. рубли. От публикация на финансовото министерсво е видно, че очакваният обем допълнителни приходи от петролните компании през август е 166,7 млрд. рубли.

От началото на годината в руския бюджет са влезли 6,7 трилиона рубли (78 млрд. долара) от търговията с петрол и природен газ. Това е увеличение от 62% спрямо първите седем месеца на 2023 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:47 | 06.08.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
xapoznai
преди 16 минути
До: Tikva007Информацията е официална от Газпром! Не знам с кого се надбягвам и нищо не съм писал за руската икономика. Вероятно под руска икономика разбираш горива. Останалото писано е също от руските нефтени компании, свиват инвестициите което неминуемо ще доведе до свиване на добивите. Това е спирала - по-малко инвестиции, по-малко добиви, по-малко приходи и т.н. За сметка на това доста други разработват много нови находища. Няма смисъл от тролене, просто ако имаш инфо пиши, може да греша...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 3
Tikva007
преди 54 минути
До: xapoznai: Ти от 2014 г. не си ли чела нещо актуално за руската икономика? Още миналата година всички западни икономически медии, занимаващи се с анализи и прогнози писаха, че нищо от очакваното и прогнозирано от тях не се е случило в руската икономика. Или се надбягваш с тукашните гглъмове като сашка, пенка, датка и сие в олимпиадата за пара-икономисти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 2
xapoznai
преди 1 час
Приходите от газ отдавна колабираха като държавната компания излезе на загуба... Там предстоят (ако вече не се случват) липса на инвестиции и тотален срив в добивите. Същото ще се случи и с петрола, но там ще отнеме 4-5 години. Причините са същите - изсмукване на капитали и пренасочване към войната, санкциите които затрудняват и оскъпяват търговията и по-ниската продажна цена спрямо конкурентите. С разработването на нови находища при конкуренти горните фактори ще се засилват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 8
sssaaa
преди 2 часа
Как така увеличение? Фekaлният ни облъчва, ще цяла Европа купува вече неРуски газ и че го изгаря, защото никой не го търси и иска. Сега последно кой лъже? Фekaлният или Инвестора?!? Да не се окаже после, че т Зи мерки не работят и Европа прекупува от посредници като Турция? Я си помислете малко, докато някой Евроатлантик не е изревал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
penkiler1415
преди 2 часа
Увеличението на приходите е чудесно но нужното е два пъти по-голямо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още